Reklama
Rozwiń

Rząd szuka pieniędzy na wypłatę 13. emerytury

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów sfinansowane ma być z blisko 5 mld zł pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Publikacja: 21.03.2023 06:53

Minister rodziny Marlena Maląg i premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Klubie Seniora w Gryfow

Minister rodziny Marlena Maląg i premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Klubie Seniora w Gryfowie Śląskim

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie wykorzystania w 2023 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia. Projekt trafił właśnie do uzgodnień.

Przypomnijmy, że 13. emerytura (trzynastka) została wprowadzona ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2575) jako świadczenie stałe, wypłacane co roku. Dostają ją z urzędu osoby, które na 31 marca (roku, w którym wypłacane jest to świadczenie) są uprawnione do: emerytury (w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej), renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych), renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy świadczenia przedemerytalnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono