Reklama
Rozwiń

Więcej cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie. Ubezpieczonych jest ponad milion

Na koniec września liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS wyniosła 1 045 010.

Publikacja: 12.10.2022 21:19

Więcej cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie. Ubezpieczonych jest ponad milion

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z danych organu rentowego, do których dotarła „Rzeczpospolita”. Oznacza to wzrost w stosunku do sierpnia o 10,1 tys., a w odniesieniu do stycznia o 173,5 tys.

Największy skok (w porównaniu z sierpniem) ZUS odnotował wśród obywateli Ukrainy – o 4,3 tys., Białorusi – o 3,8 tys., oraz Indii – o 0,7 tys.

– W wakacje przekroczyliśmy historyczną barierę miliona cudzoziemców w ubezpieczeniu. Są obecnie istotnym elementem naszego systemu ubezpieczeniowego – mówi „Rz” Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak wyjaśnia, zdecydowana większość obcokrajowców, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę.

– Pozostali założyli własną firmę, ewentualnie pracują na podstawie umowy zlecenia lub innych umów, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne – dodaje szefowa organu rentowego.

Zwraca jednocześnie uwagę, że cudzoziemcy, którzy pracują w naszym kraju i odprowadzają składki, to przede wszystkim młode osoby – w przedziale wieku od 25. roku życia do 49 lat. Dominują mężczyźni.

Jednocześnie przypomnijmy, że cały czas trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Ma on poprawić standardy pracy obcokrajowców w naszym kraju. I niewykluczone, że wpłynie pozytywnie na cytowane statystyki.

Partnerzy społeczni chwalą niektóre zawarte w nim rozwiązania. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia m.in. elektronizację niektórych procedur. Obejmie m.in. kwestie związane z uzyskaniem zezwolenia na pracę cudzoziemców.

Projektowane regulacje mają też zmniejszyć bariery administracyjne.

ZPP zwraca uwagę, że najważniejsze jest odstąpienie od tzw. testu rynku pracy.który nakłada na firmy obowiązek przedstawiania oświadczenia od starosty o braku możliwości zaspokojenia jej potrzeb kadrowych na danym rynku przez obywateli Polski lub UE. Jak wskazuje ZPP, jest to zmiana wielokrotnie postulowana przez pracodawców.

Nie brakuje też głosów krytycznych.

ZPP zwraca uwagę, że ustawodawca nie uwzględnił na tym etapie niektórych postulowanych zmian. Oczekiwano bowiem, że oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca i zezwolenia będą w gestii urzędów pracy, tymczasem wciąż decydować o nich będą starostowie i wojewodowie. Nie zdecydowano się także na wydłużenie okresu pracy sezonowej.

Co więcej, ZPP zwraca uwagę, że wprowadzono rozwiązania, które dla niektórych przedsiębiorców są niekorzystne. Chodzi o skrócenie okresu obowiązywania zezwolenia na pracę, gdy firma działa na rynku krócej niż rok.

Etap legislacyjny: w konsultacjach

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono