Reklama
Rozwiń

Kłopotliwa abolicja w becikowym

Trzeba sprecyzować termin na złożenie wniosku dla rodziców, którzy nie mieli właściwych zaświadczeń lekarskich

Publikacja: 11.03.2010 03:52

Kłopotliwa abolicja w becikowym

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

W przeciwnym razie gminy nie będą wiedziały, komu świadczenia przysługują. Niejasności wynikają z art. 4 ust. 3 ustawy z 5 marca 2010 r.[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292849] o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej[/link] (dalej: abolicyjna), który przewiduje sześciomiesięczny termin na składanie wniosków o wsparcie.

Celem nowelizacji jest ułatwienie uzyskania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka i dodatku do zasiłku rodzinnego z tego tytułu. Do końca 2011 r. zamiast zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego trzy wizyty, w tym jedną przed dziesiątym tygodniem ciąży (wymaganego od 1 listopada 2009 r.), wystarczy potwierdzenie jednej wizyty przez lekarza lub położną.

[wyimek]1000 zł wynosi becikowe dla każdego i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka[/wyimek]

– Wszyscy skupili się na zaświadczeniu, zapominając, że dziecko może w tym czasie ukończyć 12 miesięcy. W art. 4 ust. 1 i 2 ustawy jest mowa o tym, że rodzice, którzy przed dniem wejścia jej w życie nie dostali becikowego, mają prawo złożenia wniosku o nie na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Muszą być więc spełnione wszystkie warunki, w tym ten, że z wnioskiem takim można wystąpić do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. To oznacza, że z abolicji nie skorzystają rodzice tych dzieci, które ukończą rok, zanim nowe przepisy zaczną obowiązywać – zauważa Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych w Bydgoszczy.

Przepisy można jednak interpretować inaczej. – Termin sześciomiesięczny z ustawy abolicyjnej to regulacja szczególna w stosunku do ogólnej z ustawy o świadczeniach rodzinnych, która przewiduje 12 miesięcy na złożenie wniosku o becikowe od urodzenia się dziecka. Ten nowy termin może spowodować, że w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy abolicyjnej po becikowe zgłoszą się osoby, których dzieci urodziły się na przykład dwa lata temu. Jeśli będą legitymować się zaświadczeniem od lekarza o przynajmniej jednej wizycie w trakcie ciąży, to trudno będzie świadczenia odmówić – twierdzi Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Ci, którzy realizują wypłatę becikowego, są natomiast zgodni co do tego, że przepisy dotyczące terminu są niejasne i powinny być sprecyzowane – tak, aby wynikało z nich jednoznacznie, że o becikowe mogą się ubiegać osoby, których dzieci nie ukończyły jeszcze roku, a także te, których pociechy do upływu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy abolicyjnej ukończą maksymalnie półtora roku.

Nad ustawą pracuje Senat, jest więc jeszcze szansa na poprawienie przepisów. Wczorajszemu posiedzeniu Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w tej sprawie towarzyszyły emocje. – Powrócił problem, czy w ogóle uzależniać wypłatę becikowego od przedstawiania zaświadczeń. Obowiązek ten powinien pozostać, bo okazało się, że aż 23 tys. kobiet nie odbyło wymaganych trzech wizyt u lekarza. Ustawa odsłoniła wielkość tego zjawiska. Czas poluzowania wymagań w zakresie zaświadczeń trzeba wykorzystać na kampanię promującą dbanie o zdrowie w czasie ciąży, taką, która dotrze do wszystkich środowisk – twierdzi senator Mieczysław Augustyn (PO), przewodniczący komisji.

Czy czas ten nie zostanie zmarnowany, tak jak stało się to przed 1 listopada 2009 r.? Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Zdrowia wynika, że rozpoczęło ono prace nad kampanią społeczną.

Dziś senatorowie będą kontynuować prace nad ustawą.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki[mail=m.januszewska@rp.pl]m.januszewska@rp.pl[/mail][/i]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono