Nie jest konieczne rozwiązanie umowy o pracę do uzyskania emerytury. Pracownica może złożyć wniosek o emeryturę i uzyskać pozytywną decyzję bez rozwiązywania umowy. To ostatnie jest natomiast warunkiem podjęcia wypłaty emerytury przez ZUS.
Wynika tak z art. 103 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). W świetle tego przepisu emerytura ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z firmą, dla której pracował bezpośrednio przed dniem nabycia świadczenia. Tak więc rozstanie z dotychczasowym pracodawcą jest warunkiem podjęcia wypłaty emerytury przez ZUS.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zawrzeć z byłym pracownikiem emerytem nową umowę, nawet od następnego dnia po ustaniu poprzedniej. Może to być zarówno umowa na czas określony, jak i bezterminowa. Opisana kobieta, która wybiera się na emeryturę wcześniejszą, powinna teraz pilnować ustalonych w ustawie limitów zarobkowych. Tylko pod tym warunkiem będzie otrzymywać emeryturę. Zgodnie bowiem z art. 104 ustawy emerytura wcześniejsza lub renta ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniom społecznym. I tak emerytura jest:
- zawieszana w razie osiągania przychodu wyższego niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłaszanego dla celów emerytalnych; między 1 czerwca a 31 sierpnia jest to kwota 3879,20 zł miesięcznie,
- zmniejszana – przekraczającego 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie wyższego od 130 proc.; maksymalne zmniejszenie to od 1 marca 2008 r. kwota 440,24 zł.