Taką możliwość mają mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. Aby otrzymać emeryturę przed ukończeniem 65 lat (art. 29 ustawy emerytalnej), mężczyzna, który ukończył 60 lat do końca 2008 r., musi udowodnić 35-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz ostatni pracowniczy tytułu do ubezpieczenia (te dwa warunki może spełnić w każdym czasie, także po ukończeniu 60 lat).
Kolejna możliwość dla 60-latka to posiadanie 25 lat stażu i orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy (art. 29) lub renty wypadkowej albo z tytułu choroby zawodowej (art. 31).
Z wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą też skorzystać jeszcze niektóre kobiety z roczników 1949 – 1953 (art. 46).
Wymaga się od nich osiągnięcia do końca 2008 r.: wieku 55 lat oraz 30-letniego stażu. Krótszym, 20-letnim stażem mogą się legitymować tylko te, które są całkowicie niezdolne do pracy lub mają rentę z tytułu choroby zawodowej albo wypadku przy pracy. Nie mogą też być członkami OFE (lub muszą z niego zrezygnować). Ci mężczyźni i kobiety muszą być ostatnio pracownikami i w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym przez minimum sześć miesięcy pozostawać w stosunku pracy (nie dotyczy to rencistów).
Oczywiście są też osoby, którym przysługuje emerytura w niższym wieku w związku z zawodem: górnicy, kolejarze, nauczyciele.