Nadal wielu pracowników stara się o uzyskanie emerytury wynikającej z pracy w warunkach szczególnych na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa).
Pracownik może uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury po spełnieniu określonych warunków.
Mężczyzna musi ukończyć 60, a kobieta 55 lat, mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych, gdy wykonywał pracę określoną w wykazie A rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm., dalej rozporządzenie).
Jednak w stosunku do niektórych grup zawodowych rozporządzenie przewiduje odmienne, bardziej korzystne warunki nabycia prawa do emerytury. Dotyczy to np. wykonujących prace określone w wykazie B, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu czy w hutnictwie.
Zatem za zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się zaangażowanych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia, które wymieniają załączniki do rozporządzenia.