Renta rodzinna przysługuje nie tylko w czasie roku szkolnego lub akademickiego, ale także w wakacje. Nawet wcześniejsze ukończenie nauki nie pozbawia prawa do świadczenia za ten okres. Absolwenci szkoły ponadgimnazjalnej, choć kończą naukę już w kwietniu danego roku, mogą więc liczyć na wypłatę renty.
Aby nie utracić prawa do świadczenia, zaraz po wakacjach, albo nawet gdy jeszcze trwają, uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni przedłożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Zasada ta dotyczy również osób, które ukończyły naukę w szkole ponadgimnazjalnej i dostały się na studia.
Część uczelni wyższych wydaje jednak zaświadczenia o podjęciu nauki dopiero po zakończeniu wakacji akademickich, czyli w październiku. Nie oznacza to , że świeżo upieczony student nie dostanie renty rodzinnej we wrześniu. Wystarczy, że najpóźniej we wrześniu złoży w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z własnym oświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenie o podjęciu nauki wydane przez uczelnię może donieść później.
Jeśli jednak student zgłosi się dopiero w październiku, to otrzyma rentę od października, a jeżeli w listopadzie – od listopada. Utraci więc prawo do świadczenia za wrzesień lub za wrzesień i październik.