Tak wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.
O zmianie przepisów powinny przede wszystkim pamiętać kobiety w ciąży, których prognozowany termin porodu przypada na 2012 r. Zwłaszcza te, które właśnie odczytały pozytywny wynik testu ciążowego. One bowiem powinny w ciągu kilku najbliższych tygodni udać się do lekarza lub położnej. Jeśli bowiem przed dziesiątym tygodniem ciąży nie znajdą się pod opieką medyczną, mogą mieć problem z odebraniem dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, tak samo jak jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
Wszystko przez to, że od 1 stycznia 2012 r. prawo do tych świadczeń będzie uzależnione od przedstawienia przez osobę, która się o nie ubiega, zaświadczenia potwierdzającego stałe korzystanie z opieki lekarza.
Jak wyjaśnia „Rz" biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wymóg dołączenia zaświadczenia o opiece medycznej od dziesiątego tygodnia ciąży dotyczy osób, które po 31 grudnia 2011 r. ubiegać się będą o świadczenia. Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków uzależnionych od daty zajścia w ciążę czy też daty urodzenia dziecka – tłumaczy resort.
Dzisiaj odebranie becikowego także co prawda wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, jednak na innych zasadach. Wymagane zaświadczenie nie dokumentuje pozostawania przez kobietę od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu pod opieką lekarską. Ma stwierdzić, że matka dziecka w czasie ciąży była badana przynajmniej raz przez położną lub ginekologa. Tak będzie od 31 marca 2010 r. do końca tego roku.