Sprawa dotyczy wszystkich, którzy od 2009 r. przeszli na emeryturę bez rezygnowania z pracy i nadal są na tym samym stanowisku. Jeśli do końca września nie rozwiążą swoich umów, to w myśl art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726) ZUS zawiesi im wypłatę emerytury.
Co mogą zrobić, by zachować prawo do świadczenia po 1 października? Wystarczy, że na chwilę rozstaną się z firmą. Nową umowę powinni jednak zawrzeć nie wcześniej niż następnego dnia.
Kiedy nowy etat
Jeśli rozwiązanie umowy i zawarcie nowej nastąpi tego samego dnia, ZUS może zakwestionować taki zabieg i potraktować go jak próbę obejścia prawa. A wtedy ma prawo zawiesić świadczenie.
- ZUS może próbować zarzucić, że była to czynność pozorna lub zmierzająca do obejścia prawa - wyjaśnia Dawid Jakub Zdebiak, radca prawny, partner w kancelarii Gujski Zdebiak. - Skoro przepisy emerytalne mówią jedynie o obowiązku rozwiązania stosunku pracy i nie zastrzegają, że przerwa musi trwać przez określony czas, formalnie nie ma podstaw do podważania takiego postępowania. Wątpliwości nie powinno być, gdy pracownik zawiera nową umowę na zmienionych warunkach, np. co do krótszego czasu pracy, niższego wynagrodzenia czy nowego zakresu obowiązków.
Osoby, które dopiero w tym roku przechodzą na emeryturę, także muszą zrezygnować z pracy w myśl art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).