Dla kogo wcześniejsza emerytura w 2011 r.

Publikacja: 12.09.2011 14:30

Dla kogo wcześniejsza emerytura w 2011 r.

Foto: www.sxc.hu

Mam 55 lat i staż pracy 34 lata składkowe i nieskładkowe, czy mam prawo ubiegania się o wcześniejszą emeryturę?

- pyta czytelniczka

Niestety nie.

W 2011 roku wcześniejsza emerytura pracownicza to przywilej jedynie dla kobiet urodzonych w latach 1951 (tych, które nie ukończyły jeszcze 60 lat) 1952 i 1953. Dlaczego? Ponieważ jedynie te panie ukończyły wymagany wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet - 55 lat, do dnia 31 grudnia 2008 r. i nie skończyły 60 lat w dniu poprzedzającym złożenie wniosku emerytalnego w ZUS.

Ubezpieczona, która w 2011 r. ukończyła 55 lat nie ma co liczyć na wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Tak naprawdę świadczenie to w 2011 roku  przysługuje dwóm grupom ubezpieczonych:

- mężczyznom z roczników 1946 (jeśli nie ukończyli 65 roku życia),1947 i 1948 (chodzi o grupę ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.,)

- kobietom urodzonym w latach 1951-1953 (tylko one ukończyły bowiem wymagany wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet - 55 lat, do dnia 31 grudnia 2008 r.,a nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego w dniu w którym występują o emeryturę),

oczywiście po spełnieniu przez nich ustawowych przesłanek, określonych w art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dotyczy pierwszej grupy ubezpieczonych) i art. 46 ww. ustawy (w przypadku grupy drugiej).

PRZYKŁAD:

Zofia M. udowodniła 33-letni okres składkowy i nieskładkowy. 31 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Nie złożyła jednak wniosku o wcześniejszą emeryturę pracowniczą, gdyż miała bardzo dobrze płatną pracę, z której przychód i tak powodowałby konieczność zawieszenia świadczenia. Pani Zofia będzie mogła złożyć wniosek o emeryturę pracowniczą złożyć  nie później niż w dniu poprzedzającym dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, tj. najpóźniej do 30 grudnia 2013 r.

Kobiety urodzone w latach 1951-1953 mogą ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury zgodnie z art. 46 ustawy emerytalnej, na zasadach określonych w art. 29 tej ustawy, jeżeli:

- określone w art. 29 warunki niezbędne do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej spełniły do 31 grudnia 2008 r. (chodzi o wiek, staż ubezpieczeniowy)

- nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochodu budżetu państwa.

Natomiast pozostałe warunki, określone w art. 29 ust. 2 ustawy emerytalnej muszą być spełnione w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę. Chodzi tu o:

- pozostawanie ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę w ubezpieczeniu pracowniczym (ubezpieczenie pracownicze nie musi być ostatnim ubezpieczeniem jeśli przez cały wymagany do uzyskania tego świadczenia okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy - chodzi o umowę o pracę, mianowanie i powołanie)

oraz

- pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (chyba, że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy).

Mam 55 lat i staż pracy 34 lata składkowe i nieskładkowe, czy mam prawo ubiegania się o wcześniejszą emeryturę?

- pyta czytelniczka

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr