Wszystko zależy od tego, czy prawo do wypłaty dodatku przysługuje czytelnikowi na podstawie przepisów ustaw czy też wynika z umowy o pracę lub regulaminu wynagradzania w jego zakładzie pracy.
Dodatek za rozłąkę ma rekompensować pracownikowi wyższe koszty utrzymania, gdy szef czasowo przenosi go do pracy w innej miejscowości niż ta, w której pracownik na stałe mieszka.
Ale przepisy gwarantują dodatek nielicznym grupom pracowników, m.in. żołnierzom zawodowym i urzędnikom państwowym. Pozostali dostaną dodatkowe pieniądze tylko wtedy, gdy tak zdecyduje pracodawca.
W przypadku, gdy dodatek za rozłąkę przysługuje pracownikowi z mocy ustawy, o jego wysokości i warunkach wypłaty decydują przepisy tej ustawy lub wydanych do niej rozporządzeń. Np. dodatek za rozłąkę dla żołnierza zawodowego w formie miesięcznego ryczałtu minister obrony narodowej określił w rozporządzeniu z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych. Wynosi 18-krotność stawki diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju przysługującej pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Wysokość tej diety określona jest w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. Od 14 listopada 2007 r. stawka diety wynosi 23 zł. Jej 18-krotność to 414 zł. Tyle dodatku dostanie żołnierz zawodowy w 2012 r.
Z kolei urzędnicy państwowi mogą liczyć na 95% stawki diety (21,85 zł) za każdy dzień rozłąki (rozporządzenie rady ministrów z 30 kwietnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości).