W Szwecji wiek emerytalny wynosi 65 lat. Przepisy szwedzkie zapewniają bezwarunkowe prawo do pracy do czasu ukończenia 67. roku życia (tzw. zasada 67 lat). Jednocześnie przewidują automatyczne rozwiązanie umowy z końcem miesiąca, w którym dana osoba ukończyła 67 lat. Torsten H., były pracownik poczty, domaga się przed sądem krajowym unieważnienia rozwiązania jego umowy o pracę. Uważa, że zasada 67 lat to niezgodna z prawem dyskryminacja ze względu na wiek.
Sąd krajowy stwierdził, że zasadę tę wprowadzono, by ludzie mogli pracować dłużej, dzięki czemu zwiększą się ich emerytury. Według rzecznika ds. dyskryminacji zasada 67 lat jest uzasadniona, gdyż umożliwia zwolnienie miejsc na rynku pracy dla młodych ludzi.
Sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy przepisy krajowe dotyczące zasady 67 lat są zgodne z dyrektywą w sprawie równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.
Trybunał podkreślił, że według postanowień dyrektywy odmienne traktowanie nie stanowi dyskryminacji, jeżeli jest obiektywnie i racjonalnie uzasadnione celami polityki zatrudnienia, rynku pracy i kształcenia zawodowego. W ocenie Trybunału zasada 67 lat spełnia te kryteria.
sygnatura akt: C-141/11