Wraz z reformą wydłużającą wiek emerytalny wprowadzona została możliwość wcześniejszego przejścia na tzw. częściową emeryturę. Pierwsze osoby skorzystają z tej możliwości jeszcze w 2013 r.
Artykuł 26b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określa warunki niezbędne do przyznania tego świadczenia. Z możliwości tej będzie mogła skorzystać 62-letnia kobieta, legitymująca się co najmniej 35-letnim okresem składkowym i nieskładkowym i 65-letni mężczyzna mający uzbierany co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.
Jednak świadczenie, które mogliby pobierać, wynosić będzie jedynie 50 proc. pełnej emerytury, a więc tej, jaką by pobierali, gdyby dotrwali w zatrudnieniu do pełnego wieku emerytalnego. Oczywiście po ukończeniu podwyższonego, pełnego wieku emerytalnego częściowy emeryt będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie mu docelowego, 100-proc. świadczenia, jednak jego wysokość będzie pomniejszona o kwoty wypłaconego świadczenia częściowego.
Furtka do zaakończenia aktywności
Emerytura częściowa przysługiwać będzie po spełnieniu przesłanek w nowododanym art. 26b ustawy emerytalnej, a nie po osiągnięciu wieku emerytalnego jak w przypadku pełnej emerytury w powszechnym wieku emerytalnym czy obniżonego wieku emerytalnego.
A to przesądza – moim zdaniem – że będzie traktowana analogicznie tak jak dotychczasowa wcześniejsza emerytura pracownicza, która przysługuje z racji spełnienia przesłanek, a nie osiągnięcia wieku emerytalnego. To z kolei oznacza, że przed ukończeniem wieku uprawniającego do przyznania tego świadczenia (a nie wieku emerytalnego w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych) nie będzie przysługiwać ochrona z art. 39 kodeksu pracy.