Reformę wprowadziła ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 637).
Od stycznia powszechny wiek emerytalny będzie windowany w górę – co trzy miesiące wzrośnie o miesiąc. To oznacza, że co roku podwyżka będzie czterokrotna, aż do całkowitego wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn do 67. roku, co nastąpi w październiku 2040 r.
W stosunku do panów akcja przedłużania aktywności zawodowej o dwa lata zakończy się w październiku 2020 r. Panie do powszechnej emerytury będą musiały dożyć o siedem lat dłużej niż obecnie. Pierwszym rocznikiem kobiet, który o pełne siedem lat więcej popracuje, będzie rocznik 1973, a dokładnie kobiety urodzone w październiku 1973 roku. One na docelowe senioralne świadczenie będą mogły przejść w październiku 2040 r.
Później na emeryturę przechodzić będą także rolnicy. Ich uprawnienia do emerytury rolniczej na dotychczasowych zasadach będą realizowane do 31 grudnia 2017 r. Także prokuratorzy i sędziowie będą musieli przygotować się do dłuższej aktywności zawodowej. Na dotychczasowych zasadach w stan spoczynku będą mogli przechodzić po spełnieniu wszystkich ustawowych warunków do końca 2017 r.
Zmiany nie obejmują tylko osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz niektórych mężczyzn urodzonych do 31 grudnia 1947 r. Osoby te przejdą na emerytury na dotychczasowych zasadach.