Bez wysokich podwyżek emerytur dla urodzonych przed 1949 r.

Posłowie w ekspresowym tempie przyjęli zmiany niekorzystne dla emerytów urodzonych przed 1949 r.

Publikacja: 06.03.2015 07:30

Bez wysokich podwyżek emerytur dla urodzonych przed 1949 r.

Foto: Fotorzepa / Michał Walczak

Na zmianach stracą tysiące emerytów, którzy po przejściu na wcześniejsze świadczenie pracowali lub prowadzili działalność gospodarczą i opłacali z tego tytułu składki na ZUS.

Zyskują nawet kilkaset złotych miesięcznie

Do tej pory mogli oni złożyć wniosek do ZUS o przyznanie im, na podstawie art. 55 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury liczonej na nowych zasadach. ZUS miał wtedy obowiązek obliczyć, ile składek wpłacili w ciągu dotychczasowej kariery, i na tej podstawie wyliczyć im nowe świadczenie. W przepisach była jednak luka. ZUS nie miał podstaw, by potrącić ze stanu konta emeryta wypłacone dotychczas świadczenia. Osoby, które złożyły wniosek o takie przeliczenie, zyskiwały w ten sposób nawet tysiąc złotych miesięcznie więcej.

– Po publikacjach w „Rzeczpospolitej" wystąpiłam do ZUS o przeliczenie – mówi emerytka z Częstochowy. –Choć Zakład mi odmówił, sąd przyznał mi 700 zł podwyżki miesięcznie. ZUS nawet nie odwołał się od tego wyroku. Teraz złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury męża.

Pierwotnie nowelizację przepisów w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu jeszcze w połowie zeszłego roku. Te zmiany znalazły się jednak w większym projekcie, dotyczącym także obniżenia zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla rozpoczynających działalność gospodarczą oraz wprowadzenia elektronicznego systemu wystawiania zwolnień lekarskich. Choć Sejm kończy już prace nad rządowym projektem, istnieje prawdopodobieństwo, że nie zostanie on uchwalony do końca tej kadencji.

Uchwalony w czwartek opozycyjny projekt autorstwa posłów SLD przewiduje także znacznie szybsze wejście nowych przepisów w życie. O ile w wypadku projektu rządowego zmiany miały zacząć obowiązywać dopiero po trzech miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw, o tyle uchwalone właśnie przepisy wejdą w życie już po miesiącu od publikacji. Mogą więc zaskoczyć wiele osób, które nie zdecydowały się na złożenie wniosku do ZUS o przeliczenie świadczeń.

Korzystne zmiany

– Nowelizacja przepisów nie ogranicza możliwości przeliczania emerytury, wręcz przeciwnie – umożliwia to większej liczbie emerytów –broni zmian posłanka Anna Bańkowska (SLD). – Obecnie osoby, które pobierały wcześniejsze emerytury, musiały po takie przeliczenie iść do sądu. Nowela wyraźnie daje im możliwość takiego przeliczenia, tyle że z potrąceniem dotychczas wypłaconych świadczeń. Obowiązek ich potrącania dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., nie ma więc powodu, aby inaczej traktować starszych emerytów. To byłoby niesprawiedliwe.

Posłanka podkreśla, że nowela zawiera także pięć innych sposobów podwyższenia emerytury. Między innymi przez zaliczenie urlopu wychowawczego do wymiaru emerytury czy możliwość wyboru korzystniejszej tablicy dalszego trwania życia przy obliczaniu emerytury z nowego systemu.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Opinia

Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracuje z kancelarią LexConsulting.pl

Uchwalenie przez Sejm poselskiego projektu zmian znacząco przyspiesza załatanie korzystnej dla emerytów luki. W pesymistycznym wariancie nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już od 1 maja tego roku. W tym kontekście warto, by senatorowie, do których trafi nowelizacja, zajęli się przepisami przejściowymi dołączonymi do tej nowelizacji. Nie wynika z nich bowiem jasno, czy wnioski o przeliczenie złożone przez emerytów w ZUS przed zmianą będą rozpatrywane w myśl starych czy nowych przepisów. Gdyby się okazało, że zastosowanie miałyby w takich wypadkach nowe przepisy, byłoby to niezgodne z Konstytucją RP. Rodziłoby po stronie ZUS zachętę do przedłużania postępowania w takich sprawach, by do przeliczenia emerytury zastosować zmienione przepisy. A to by oznaczało stosowanie prawa wstecz.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo