Reklama
Rozwiń

ZUS da więcej emerytom

Po majówce warto złożyć wniosek o podwyżkę świadczenia. W życie wchodzą nowe przepisy.

Aktualizacja: 30.04.2015 08:09 Publikacja: 29.04.2015 19:19

ZUS da więcej emerytom

Foto: 123RF

Nowelizacja ustawy emerytalnej przewiduje cztery sposoby na podwyższenie pobieranej już emerytury z ZUS.

Na zmianach skorzystają przede wszystkim osoby, które studiowały przed 1999 r., a także kobiety, które w tym okresie przebywały na urlopie wychowawczym.

Ta zmiana najbardziej dotyczy osób, które studiowały lub opiekowały się dzieckiem tuż przed 1999 r., nie miały więc wystarczającego stażu tzw. składkowego, by ZUS mógł im zaliczyć ten okres do kapitału początkowego – mówi Anna Bańkowska, była prezes ZUS, obecnie posłanka SLD, autorka zmian. – Podwyżka może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Warto więc wystąpić do ZUS, by zaliczył te okresy do stażu.

– Można też samemu sprawdzić, czy dana osoba może skorzystać z podwyżki – mówi Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS w Warszawie. – Wystarczy w decyzji o wyliczeniu kapitału początkowego znaleźć informację o okresach, w tym studiów i urlopu na czas opieki nad dzieckiem, przypadających przed 1999 r. i zaliczonych do kapitału początkowego. Należy to porównać z naszą wiedzą i dokumentami o okresie, który mamy zgromadzony do kapitału – tłumaczy.

5 mln

osób pobiera przeciętnie 1938 zł emerytury z ZUS, co kosztuje 165 mld zł rocznie

Więcej, także o kilkadziesiąt złotych, mogą dostać emeryci pobierający świadczenia ze starego systemu, którzy wciąż pracują i mają wysokie zarobki. Mogą teraz wystąpić o przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem nowej kwoty bazowej (od 1 marca 2015 r. wynosi ona 3308,33 zł).

Innym będzie się opłacało przewidziane w znowelizowanych przepisach przejście ze starego do nowego systemu.

– Ten sposób jest najkorzystniejszy dla osób z wysokimi zarobkami, które zwlekały z przejściem na emeryturę – mówi prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym przypadku podwyżka po przeliczeniu może wynieść nawet kilkaset złotych.

Podwójną korzyść będą miały osoby, które nie spieszyły się z przejściem na emeryturę z nowego systemu. Będą mogły wystąpić o przeliczenie z uwzględnieniem korzystniejszych wskaźników obowiązujących w momencie osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego. – Wtedy kapitał, z którego liczone jest świadczenie, będzie wyższy, a wskaźnik dalszego trwania życia niższy. Da to podwójny zysk – dodaje Jędrasik-Jankowska.

ZUS już szykuje się na falę wniosków. – Rozpatrzymy każdy. Świadczeniobiorcy, których dotyczą nowe zasady obliczania emerytury, powinni się do nas zwrócić o zmianę wysokości świadczenia – mówi Andrusiewicz.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono