Aż 97 proc. polskich specjalistów i menedżerów rozważyłoby ofertę pracy otrzymaną od rekrutera, a spora część z nich nie czekając na propozycje rozgląda się za nową posadą. Tak wynika z najnowszego raportu firmy doradztwa personalnego Antal International, która zbadała opinie niemal 2 tys. przedstawicieli kadry menedżerskiej i specjalistów z całego kraju.
Choć zdecydowana większość – bo dziewięciu na dziesięciu z nich – obecnie pracuje (i to najczęściej na stabilnej umowie o pracę), to i tak niemal co trzeci aktywnie szuka nowego zajęcia wyszukując oferty i wysyłając swoje CV. Jeszcze więcej bo 56 proc. przyznaje się do biernych poszukiwań – co oznacza, że zamieszczają swoje CV na portalach rekrutacyjnych, albo przesyłają je rekruterom licząc, że trafi się jakaś ciekawa propozycja.
To oznacza, że specjaliści i menedżerowie optymistycznie oceniają koniunkturę na rynku pracy, gdyż – jak podkreślają eksperci i łowcy głów – w trudnych czasach niechętnie ryzykujemy zmianę pracodawcy. Również wrześniowa ankieta portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl wykazała, że chęci do zmiany pracy są spore. Taki krok rozważa prawie dwie trzecie specjalistów i kierowników oraz ponad połowa dyrektorów i prezesów.
Zdaniem Dominiki Staniewicz, ekspertki Business Centre Club, sytuacja na rynku pracy jest obecnie niezła. Jej opinię potwierdza Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor działu rekrutacji menedżerów i specjalistów dla produkcji, inżynierii i technologii. Według niego nie widać spadku zleceń na rekrutacje. – Nadal jest ich więcej niż przed rokiem – podkreśla.
Zwraca uwagę, że wśród sektorów, w których ankieta wykazała największą gotowość do zmiany pracy, jest transport i logistyka, gdzie ostatnio były nowe inwestycje, a teraz firmy poszerzają działalność na inne regiony kraju. Rekrutację specjalistów i menedżerów zlecają też nadal zakłady przemysłowe, w tym branża AGD oraz motoryzacyjna.