Komitet Wyborczy Demokratów (DCCC) ogłosił, że Obama weźmie udział w kampanii w hrabstwie Orange w Kalifornii, udzielając wsparcia wszystkim siedmiu kandydatom Demokratów do Kongresu startującym w okręgach, w których Hillary Clinton wygrała z Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich z 2016 roku.

Zwycięstwa w tych okręgach są kluczowe dla starań Demokratów o uzyskanie większości w Kongresie po listopadowych wyborach.

Demokraci duże nadzieje wiążą zwłaszcza z okręgami nr 39 i 49 w hrabstwie Orange - kongresmani Republikanów, którzy od lat byli wybierani w tych okręgach - Ed Royce i Darrell Issa - tym razem nie ubiegają się o mandaty.

Obama weźmie również udział w kampanii wyborczej w Cleveland, gdzie poprze walczącego o urząd gubernatora Richarda Cordraya.

ABC News przypomina, że od czasu opuszczenia Białego Domu Obama unikał wypowiedzi na bieżące tematy polityczne, wypowiadając się rzadko (wyjątkiem była obrona przez niego porozumienia nuklearnego z Iranem, które wypowiedział Donald Trump i pochwała dla aktywistów organizujących protesty w całym kraju i domagających się ograniczenia dostępu do broni).