Aktualizacja: 31.12.2019 13:33 Publikacja: 31.12.2019 13:28
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Rzeczpospolita" poszła tropem kolejnego mieszkania prezesa NIK, którego spory majątek badało Centralne Biuro Antykorupcyjne i dopatrzyło się nieprawidłowości. Śledztwo w tej sprawie - po doniesieniu szefa CBA - wszczęła Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Nieoficjalnie wiemy, że zbada ona również zakup w 2017 roku 40-metrowego mieszkania znajdującego się w nowo wyremontowanej kamienicy na warszawskiej Pradze, przy ul. Zamoyskiego.
Banaś - wtedy wiceminister finansów - kupił mieszkanie za gotówkę, czyli za ponad 320 tys. zł od prywatnej spółki z nazwą ulicy, na której znajduje się kamienica. Badając majątek prezesa NIK odkryliśmy niezwykle kontrowersyjną historię tej kamienicy, która dekretem Bieruta została po wojnie znacjonalizowana, a pod koniec lat 90, w budzących wątpliwości okolicznościach przejęta przez spółdzielnię mieszkaniową PAX. Przeprowadzona w 2006 r. kontrola magistratu wykazała, że PAX nabył budynek z lokatorami za cenę materiałów rozbiórkowych, czyli za 1056 zł - mimo że zobowiązał się zburzyć budynek, a lokatorom znaleźć zastępcze lokum - nigdy tego nie zrobił. Po latach PAX sprzedał udziały prywatnej spółce, która zrobiła z kamienicy rezydencję. To w niej mieszkanie kupił Marian Banaś. Dziś je wynajmuje. Mieszkania zyskały doskonałą lokalizację m.in. dzięki bliskości Stadionu Narodowego.
Pożar, do którego doszło w ubiegłym roku w centrum handlowym Marywilska 44 w Warszawie, był efektem podpalenia d...
Karol Nawrocki bywa krytyczny wobec PiS, bo jest bezpartyjny, a nawet ponadpartyjny. Jego kierunek jest taki sam...
Obaj faworyci dotychczasowych sondaży, Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki nie mają powodów do radości. Z najnows...
„Jak Pani/Pana zdaniem spotkanie Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem w Białym Domu wpływa na jego szanse w wyb...
Poseł PiS Janusz Kowalski oraz były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przyszli do jedn...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas