WTOREK

13 listopada „Gazeta Wyborcza” ujawnia, że właściciel Getin Noble Banku, Leszek Czarnecki, oskarżył przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego, o korupcję. Chrzanowski miał mu proponować przychylność wobec banku w zamian za 40 mln zł – informował dziennik.

Powracający z Singapuru Chrzanowski zapowiada, że nie rozważa rezygnacji z fotela przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Politycy opozycji porównują sprawę do afery Rywina i twardo domagają się natychmiastowej dymisji szefa KNF.

Niektórzy uważają też, że do Sejmu powinien zostać złożony wniosek o powołanie komisji śledczej ws. afery wokół Komisji Nadzoru Finansowego.

Chrzanowski składa rezygnację z funkcji przewodniczącego KNF.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecia Prokuraturze Krajowej wszczęcie śledztwa w sprawie przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego.

ŚRODA

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego wraca nad ranem do Polski.

Komentatorzy zwracają uwagę na osobliwą czasową sekwencję zdarzeń. Dwa dni po zawiadomieniu prokuratury o aferze w Komisji Sejm uchwalił ustawę pozwalającą na przejęcie banku.

Były już szef KNF Marek Chrzanowski spędza kilka godzin w siedzibie tej instytucji.

Do biur Komisji Nadzoru Finansowego wchodzą także przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Według rzecznika KNF odwołany szef wszedł tylko złożyć akt rezygnacji i "w momencie złożenia tego dokumentu wszelkie elektroniczne dostępy do telefonu, laptopa, komputera zostały odcięte".

Mocno tanieją akcje banków Leszka Czarneckiego. Getin Noble Bank i Idea Bank wystosowały w tej sprawie oświadczenia. W opinii zarządu Getin Noble Banku obserwowana przecena akcji na GPW jest pochodną zewnętrznych i niezależnych od banku wydarzeń, które nie są związane z jego działalnością operacyjną oraz kondycją finansową.

KNF zapewnia, że sektor bankowy jest stabilny, płynny, wypłacalny i wiarygodny.

Pojawia się wątek SKOK-ów. Według Czarneckiego, Grzegorz Bierecki – senator PiS oraz założyciel Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych – próbował zdeponować w jego banku ok. 60-70 mln zł. Czarnecki odmówił – jak twierdzi w rozmowie z Chrzanowskim – bo obawiał się oskarżenia o współudział w praniu brudnych pieniędzy.

CZWARTEK

Zgodnie z oczekiwaniami premier decyduje, że to Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego KNF, będzie pełnił obowiązki szefa nadzoru. Pracę rozpoczynał jeszcze w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w 2001 r. Później przechodził kolejne szczeble. Kiedy KPWiG została przekształcona w KNF Pachucki zajmował m.in. stanowisko dyrektora departamentu postępowań, a następnie zastępcy dyrektora departamentu prawnego, zajmując się m.in.  ściganiem nadużyć na rynku finansowym.

Troje posłów Platformy Obywatelskiej wchodzi dziś rano do Ministerstwa Finansów, by przeprowadzić kontrolę poselską. Po kilku godzinach jeden z nich, Cezary Tomczyk, informuje, że Ministerstwo Finansów wydało dokument, który pod koniec października Chrzanowski wysłał do minister finansów Teresy Czerwińskiej. Pismo dotyczyło pilnego skierowania na ścieżkę legislacyjną projektu zmian przepisów, "cele przydania organowi nadzoru kompetencji do stosowania środka nadzoru o charakterze wczesnej interwencji w przedmiocie przymusowego połączenia banków, za zgodą banku przejmującego".

Marek Chrzanowski zostaje odwołany z rady nadzorczej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Z kolei prezydent Andrzej Duda zawiesił byłego szefa Komisji Nadzory Finansowego Marka Chrzanowskiego w Narodowej Radzie Rozwoju.

"Przesłuchanie pokrzywdzonego Leszka Czarneckiego ustaliłem z prokuraturą na poniedziałek, godzina 11, w Katowicach" - pisze na Twitterze reprezentujący właściciela Getin Noble Banku Roman Giertych.

PIĄTEK

Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że badane jest oświadczenie majątkowe byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Profesor Marek Chrzanowski kierował nadzorem bez zarzutu, wykonywał swoją funkcje z zachowaniem wszystkich profesjonalnych zasad - mówi o odwołanym szefie Komisji Nadzoru Finansowego prezes NBP Adam Glapiński. To właśnie szef NBP rekomendował Chrzanowskiego do KNF.

Dziennik „Fakt” donosi, że także Prezes Narodowego Banku Polskiego może podać się do dymisji. Glapiński zaprzecza tym informacjom.

EuroRating obniżył rating kredytowy nadany bankowi Getin Noble Bankowi o jeden stopień, B do B-. Utrzymana została negatywna perspektywa ratingu.

W poniedziałek rozpocznie się kontrola wewnętrzna w KNF w reakcji na skandal korupcyjny z udziałem Marka Chrzanowskiego - zapowiada Marcin Pachucki, który zastąpił go w roli szefa KNF.

Na giełdzie najmocniej tracą banki Leszka Czarneckiego, czyli Getin Noble Bank (17,5 proc.) i Idea Bank (10 proc.). Ale mocno przecenione są też instytucje kontrolowane przez państwo.

W obozie władzy coraz śmielej stawiane są pytania o jego przyszłość. W tej chwili tylko hipotetyczne, bo związane z taśmą, o której mówi polityczna Warszawa od kilku dni. Na tym tle strategia PiS “okopania się” staje się coraz bardziej ryzykowna - analizuje Michał Kolanko.

WTOREK 27.11

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało z samego rana o zatrzymaniu Marka Chrzanowskiego. Byłemu szefowi KNF mają zostać postawione zarzuty.