Szeroka lista Schetyny

Grzegorz Schetyna, Paweł Kowal, Barbara Nowacka, Tomasz Zimoch, Tomasz Lenz, Bartłomiej Sienkiewicz, Riad Haidar, Małgorzata Kidawa-Błońska, Witold Zembaczyński, Borys Budka, Sławomir Neumann, Sławomir Nitras to część „jedynek" bloku wyborczego PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni na wybory parlamentarne. Katarzyna Lubnauer jest warszawską „dwójką" Koalicji Obywatelskiej. – To sprawdzona koalicja i sprawdzone relacje – zapewniał szef Platformy Grzegorz Schetyna. – W polityce potrzebne jest otwarcie i współpraca – naszym celem jest zwycięstwo - mówił.

Aktualizacja: 31.07.2019 06:16 Publikacja: 30.07.2019 12:37

Szeroka lista Schetyny

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek, Marian Zubrzycki, Krzysztof Lokaj / PAP

Schetyna poinformował, że zostały ustalone czołówki list do wyborów do Sejmu, ale koalicjantów czeka jeszcze wiele pracy.

Listy do Sejmu zostaną "domknięte" 14 sierpnia, 16 spotkają się zarządy, 17 - akceptacja kompletu list.

- To sprawdzona koalicja i sprawdzone relacje - zapewniał szef PO. - W polityce potrzebne jest otwarcie i współpraca - naszym celem jest zwycięstwo.

Zgodnie z pojawiającymi się już wcześniej - m.in. przez "Rzeczpospolitą" - informacjami Schetyna po raz pierwszy wystartuje w wyborach z Warszawy, gdzie jako "jedynka" listy Koalicji Obywatelskiej zmierzy się w wyborczym pojedynku z otwierającym listę PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Dwójką" w Warszawie będzie przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Dziś o starcie z list KO zdecydowali Zieloni.

Za największą niespodziankę na listach Koalicji Obywatelskiej uważana jest obecność dziennikarza Tomasza Zimocha,  który będzie "jedynką" KO w Łodzi.

Liderzy list Koalicji Obywatelskiej

18 lipca Grzegorz Schetyna ogłosił, że PO wystartuje w wyborach bez PSL i SLD. Lider Platformy mówił wówczas, że 20 proc. miejsc na listach tworzonej przez Platformę Koalicji Obywatelskiej (w jej skład, oprócz PO, wchodzą Nowoczesna i Inicjatywa Polska) ma być zarezerwowanych dla osób, które dotychczas nie uczestniczyły w polityce parlamentarnej - z opozycji obywatelskiej, organizacji pozarządowych i dla samorządowców.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Platforma startowała w ramach Koalicji Europejskiej tworzonej przez PO, SLD, PSL, Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych. W wyborach tych Koalicja zdobyła 38,47 proc. głosów i przegrała z PiS, który zdobył 45,38 proc.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego SLD i PO opowiadały się za utrzymaniem Koalicji Europejskiej, ale PSL podjęło decyzję o budowie własnej, centroprawicowej Koalicji Polskiej, do której ludowcy zaprosili PO. Platforma nie skorzystała z zaproszenia, ale jednocześnie podjęła decyzję, że wobec braku PSL na wspólnych listach, w skład Koalicji Obywatelskiej nie wejdzie też SLD. Taką decyzję uzasadniano tym, że szeroka koalicja ma sens w sytuacji, gdy równowagą dla lewicowego SLD jest centroprawicowy PSL.

W związku z decyzją PO Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował o budowaniu wspólnych list z Wiosną i Razem, a także innymi środowiskami lewicowymi.

13 lipca Platforma Obywatelska przedstawiła zarys swojego programu na nadchodzące wybory - tzw. szóstkę Schetyny.

Tego samego dnia "jedynki" na swoich listach wyborczych przedstawił PiS.

Schetyna poinformował, że zostały ustalone czołówki list do wyborów do Sejmu, ale koalicjantów czeka jeszcze wiele pracy.

Listy do Sejmu zostaną "domknięte" 14 sierpnia, 16 spotkają się zarządy, 17 - akceptacja kompletu list.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów
Polityka
Marcin Romanowski w Sejmie: Mogę przedstawić dowody, które podważają insynuacje Tomasza M.