PO idzie do wyborów bez PSL i SLD. Otwiera listy dla społeczników

Grzegorz Schetyna ogłosił, w jakim składzie Koalicja Obywatelska wystartuje w wyborach parlamentarnych. Na listach KO zabraknie PSL i SLD. - Nie będzie koalicji partyjnej, zmieniamy formułę - zapowiedział lider PO.

Aktualizacja: 18.07.2019 10:08 Publikacja: 18.07.2019 00:01

PO idzie do wyborów bez PSL i SLD. Otwiera listy dla społeczników

Foto: mat.pras.

20 proc. miejsc na listach zagwarantowane ma być dla osób, które dotychczas nie uczestniczyły w polityce parlamentarnej - z opozycji obywatelskiej, organizacji pozarządowych i dla samorządowców.

- 5, 10 i ostatnie miejsca na listach będą przeznaczone dla nich - mówił Schetyna, który jednocześnie zapowiedział koniec formuły koalicji partyjnej.

- Czasy polityki transakcyjnej się skończyły - mówił lider PO. - Piszemy nowy porządek, zapraszamy ludzi dobrej woli.

Schetyna przekonywał, że nowa formuła Koalicji Obywatelskiej to "nowy początek polskiej opozycji". - Zapraszamy demokratów i patriotów. Chcemy być przekonani, że na naszych listach znajdą się wszyscy ci, którzy chcą aktywnie zmieniać Polskę. 

Już wcześniej politycy PSL sygnalizowali, że rozmowy z PO ws. wspólnego startu w wyborach parlamentarnych zakończyły się niepowodzeniem. We wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z TVN24 stwierdził, że PSL idzie (do wyborów - red.) jako Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe. - Nic się nie zmieni - zapewniał.

O tym, że PSL wystartuje w wyborach w takiej formule politycy ludowców informowali już 12 lipca. Wtedy Kosiniak-Kamysz mówił m.in. że "tylko dwa bloki są w stanie pokonać PiS w najbliższych wyborach", a - jak dodawał - "nie widzi w PO chęci do budowy bloku centrowego".

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Koalicja Europejska (w jej skład wchodziły PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) uzyskała 38,47 proc. głosów i uległa PiS, który zdobył 45,38 proc. głosów, politycy PSL zaczęli sygnalizować, że formuła, w której na jednej liście są zarówno centroprawicowi politycy PSL, jak i socjaldemokraci z SLD, nie sprawdziła się i nie powinno się jej kontynuować.

6 lipca PSL zarekomendował opozycji stworzenie dwóch bloków przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią. Zgodnie ze słowami prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza jeden blok miałby być "umiarkowanie centrowy", a drugi lewicowy.

- Nie wyobrażam sobie koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Zapraszamy do budowy Koalicji Polskiej, do budowy umiarkowanego centrum - apelował wówczas Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej politycy PSL deklarowali, że dla ludowców możliwe są tylko dwa scenariusze: albo start w ramach tworzonej przez siebie Koalicji Polskiej, pod szyldem PSL; albo startowanie w bloku z PO, ale bez lewicy. O tym, że inne opcje nie wchodzą w grę mówił m.in. Eugeniusz Kłopotek.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego