Lider PO Grzegorz Schetyna mówił: - Ludzie pytają nas, czy wygramy. Będziemy bardzo ciężko pracować, zasłużymy na Wasze zaufanie. I wygramy, już 13 października,

Zapewnił "po raz setny", że po wygranych wyborach "nic, co było dane nie zostanie odebrane".

Na konferencji Koalicja Obywatelska poinformowała o zakończeniu rejestracji list w okręgach wyborczych.

Pierwszą prezentację "jedynek" Koalicja Obywatelska przeprowadziła 31 lipca. Wówczas poinformowano m.in. że wrocławską listę Platformy Obywatelskiej otworzy Małgorzata Kidawa-Błońska.

Dziś jednak Grzegorz Schetyna poinformował, że to właśnie Kidawa-Błońska będzie kandydatka KO na premiera i "jedynką" w Warszawie. Na czele listy we Wrocławiu zastąpi ją lider PO.

- Małgorzata, warszawianka, kobieta sukcesu, matka, potrafi słuchać ludzi. Z taką samą uwagą i szacunkiem rozmawia z ambasadorem w filharmonii, jak ze sprzedawczynią na bazarku. I w jednym, i drugim przypadku potrafi nawiązać równie ciepłą i serdeczną relację - mówił Schetyna

- To była dla mnie bardzo trudna decyzja. Mam straszną tremę, ale lżej mi dzięki waszemu poparciu - przyznała Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Marzę o Polsce bez nienawiści, w której ludzie na ulicach będą się do siebie uśmiechać, gdzie przywrócimy znaczenie słowu "honor" - mówiła Kidawa-Błońska.

Pełne listy wyborcze w wyborach do Sejmu Koalicja Obywatelska przedstawiła 19 sierpnia. Na tych listach również listę we Wrocławiu otwierała Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska nie była wcześniej związana z Wrocławiem. Do Sejmu wchodziła czterokrotnie startując z listy wyborczej w Warszawie.

Wcześniej, 16 sierpnia, jako pierwszy skład pełnych list wyborczych do Sejmu i Senatu ogłosił PiS.

W niedzielę, 18 sierpnia, Lewica przedstawiła z kolei jedynki na swoich listach wyborczych w wyborach do Sejmu.

18 lipca Grzegorz Schetyna ogłosił, że PO wystartuje w wyborach bez PSL i SLD. Lider Platformy mówił wówczas, że 20 proc. miejsc na listach tworzonej przez Platformę Koalicji Obywatelskiej (w jej skład, oprócz PO, wchodzą Nowoczesna i Inicjatywa Polska) ma być zarezerwowanych dla osób, które dotychczas nie uczestniczyły w polityce parlamentarnej - z opozycji obywatelskiej, organizacji pozarządowych i dla samorządowców.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Platforma startowała w ramach Koalicji Europejskiej tworzonej przez PO, SLD, PSL, Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych. W wyborach tych Koalicja zdobyła 38,47 proc. głosów i przegrała z PiS, który zdobył 45,38 proc.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego SLD i PO opowiadały się za utrzymaniem Koalicji Europejskiej, ale PSL podjęło decyzję o budowie własnej, centroprawicowej Koalicji Polskiej, do której ludowcy zaprosili PO. Platforma nie skorzystała z zaproszenia, ale jednocześnie podjęła decyzję, że wobec braku PSL na wspólnych listach, w skład Koalicji Obywatelskiej nie wejdzie też SLD. Taką decyzję uzasadniano tym, że szeroka koalicja ma sens w sytuacji, gdy równowagą dla lewicowego SLD jest centroprawicowy PSL.

13 lipca Platforma Obywatelska przedstawiła zarys swojego programu na nadchodzące wybory - tzw. szóstkę Schetyny.