Jak poinformowło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Wprowadzany stopień alarmowy BRAVO-CRP jest drugi w czterostopniowej skali. Po jego wprowadzeniu administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Drugi stopień alarmowy CRP przewiduje m.in. wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej, a także monitorowanie i weryfikowanie, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego będą też sprawdzać dostępność usług elektronicznych, informować personel instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności. Personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemów ma być dostępny w trybie alarmowym.
Z drugim stopniem alarmowym CRP wiąże się również wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaapelowało do obywateli o czujność. "W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - podkreśliło RCB w komunikacie.