Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, po przeliczeniu głosów oddanych w niespełna 91 proc. obwodowych komisji wyborczych wyniki wyborów parlamentarnych przedstawiają się następująco: PiS ma 44,57 proc., Koalicja Obywatelska - 26,65 proc., SLD - 12,27 proc., PSL - 8,63 proc., Konfederacja - 6,76 proc.

Czytaj także:
Wybory parlamentarne 2019 - relacja na żywo

- Suweren polski wybrał tak, jak wybrał - ocenił w Onecie Janusz Lewandowski, europoseł PO wybrany z list Koalicji Europejskiej. - Mam nadzieję, że dzieci wczorajszych zwycięzców nie będą żałowały wyboru poczynionego dzisiaj przez polskiego suwerena - dodał. Ocenił, że Brytyjczycy zagłosowali za brexitem, a teraz tego żałują. - Amerykański suweren wybrał prezydenta Donalda Trumpa, wydaje się, że też Amerykanie żałują tego wyboru - stwierdził.

Europoseł był pytany, czy w kampanii Koalicja Obywatelska w odpowiedni sposób akcentowała swe silne strony. - Niestety nie - ocenił. - Już kampania europejska była marna, a kampania parlamentarna też nie była wybitna, bo nie szukała sposobu na naszą wiarygodność wśród elektoratu. A to jest czynnik decydujący - powiedział.

Czytaj także:
Jacek Sasin: Dlaczego duża część Polaków głosuje wbrew własnemu interesowi?

Leszek Miller: Wygrał karnawał obietnic, post stoi za drzwiami

Borys Budka: Trudno walczy się z całym aparatem państwowym

Zdaniem Lewandowskiego, opozycja, by wygrać z Prawem i Sprawiedliwością, powinna szukać "pól własnej wiarygodności", zamiast "wkraczać na obietnice socjalne", gdyż na tym polu, według europosła, "PiS ma sprawczość i wiarygodność". - My mamy wiarygodność europejską, bo PiS ponosi na tej arenie same porażki - ocenił.