Koronawirus w Polsce. Premier: Nie ulegać panice. Nie ma się czego obawiać

- Nie ma się czego obawiać. Chcemy, żeby ogniska zakażeń, jak będą się pojawiały - niestety pewnie w różnych miejscach w Polsce - żeby były możliwie odizolowane, żeby nie rozprzestrzeniały się na terytorium całego kraju - powiedział w Polsat News premier Mateusz Morawiecki zapewniając, że procedury w związku z koronawirusem są odpowiednio przygotowane.

Aktualizacja: 04.03.2020 20:17 Publikacja: 04.03.2020 19:23

Premier Mateusz Morawiecki wziął w środę udział w plenarnej szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkie

Premier Mateusz Morawiecki wziął w środę udział w plenarnej szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

Foto: AFP

zew

Wieczorem zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z ewentualną epidemią koronawirusa.

– Przygotowujemy w każdym ministerstwie plany i ćwiczymy te plany na okoliczność rozprzestrzeniana się tej epidemii - zapewnił w Polsat News szef rządu.

Rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym w Polsce potwierdzonym przypadku koronawirusa. Chorobę wykryto u mężczyzny, który przyjechał autobusem z Duesseldorfu. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce i na świecie. Relacja na żywo

Premier nie chce być "złapany w pułapkę ofsajdową"

- Docieramy do wszystkich pasażerów, którzy jechali razem z nim, żeby poddać ich kwarantannie - powiedział Morawiecki.

Czy wszystkie te osoby zostały zidentyfikowane? - Mamy listę pasażerów - poinformował premier. Dodał, że rząd spodziewa się kolejnych przypadków zachorowań. - Nie wiemy, jaka to będzie skala. Na tym polega trudność tej sytuacji - mówił szef rządu deklarując, że woli "wyprzedzać bieg wydarzeń" niż być "złapany w pułapkę ofsajdową".

- Ćwiczymy różnego rodzaju scenariusze, np. podjęliśmy taką decyzję, że w najbliższym czasie, chociaż nie jest to konieczne z punktu widzenia jeszcze dostępności ani łóżek, ani izb przyjęć, chcemy przed niektórymi szpitalami postawić dodatkowe namioty tak, żeby można było wykonywać odpowiednie procedury medyczne - oświadczył Morawiecki dodając, że takie działania prowadzone są także we Francji i w Niemczech.

"Nie ma się czego obawiać"

Premier apelował, by nie ulegać panice w związku z koronawirusem i zapewnił, że wszystkie procedury są we właściwy sposób przygotowane, czego najlepszym dowodem, w jego ocenie, jest "modelowe przeprowadzenie pierwszego przypadku przez nasze procedury służby zdrowia". - Nie ma się czego obawiać. Chcemy, żeby ogniska zakażeń, jak będą się pojawiały - niestety pewnie w różnych miejscach w Polsce - żeby one były możliwie odizolowane, żeby nie rozprzestrzeniały się na terytorium całego kraju - powiedział Morawiecki.

"Zapraszam liderów wszystkich ugrupowań opozycyjnych"

Opozycja apelowała o utworzeniu zespołu ds. koronawirusa. Pytany o tę kwestię premier powiedział, że podpisał pisma z zaproszeniami dla liderów ugrupowań opozycyjnych na spotkanie poświęcone koronawirusowi.

- Zapraszam liderów wszystkich ugrupowań opozycyjnych. Chcę bardzo dokładnie przedstawić przebieg naszej dzisiejszej dyskusji na sztabie kryzysowym i chcę pokazać, w jaki sposób realizujemy krok po kroku najlepsze praktyki - bo jak docierają do nas informacje z całego świata, widać jak działa rząd francuski, hiszpański, niemiecki - to nie tylko nie mamy się czego wstydzić, ale dostaję komunikaty, że rzeczywiście jesteśmy bardzo dobrze przygotowani - powiedział szef rządu.

Premier dodał, że w spotkaniu z opozycją weźmie udział on, minister zdrowia, szef KPRM i kilka innych osób, które zajmują się tematem walki z koronawirusem "dzień i noc".

Wieczorem zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z ewentualną epidemią koronawirusa.

– Przygotowujemy w każdym ministerstwie plany i ćwiczymy te plany na okoliczność rozprzestrzeniana się tej epidemii - zapewnił w Polsat News szef rządu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk po odprawie w Kłodzku: Sytuacja cały czas bardzo dramatyczna
Polityka
Protest PiS w Warszawie. Kaczyński atakuje KO. „To nie jest polska formacja"
Polityka
Żona pogrąży Ryszarda Czarneckiego? Co Emilia H. robiła na Collegium Humanum?
Polityka
Więzienie za ujawnienie orientacji seksualnej. Radykalny projekt trafił do prac w Sejmie
Polityka
Sondaż: Czy, zdaniem Polaków, PiS może wrócić do władzy po wyborach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne