Na wtorkowym posiedzeniu komisji kandydaturę Marka Kuchcińskiego zgłosiła posłanka Barbara Bartuś (PiS). Byłego marszałka poparło 13 posłów - 4 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. - Dziękuję bardzo za wybór - powiedział po głosowaniu Kuchciński.

Wybór nowego przewodniczącego był konieczny, ponieważ dotychczasowy szef komisji Zbigniew Rau pod koniec sierpnia został przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Wcześniejszy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podał się do dymisji 20 sierpnia, a swoje odejście zapowiadał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Marek Kuchciński zasiada w Sejmie od 2001 r. W latach 2015-2019 pełnił funkcję marszałka. W sierpniu 2019 r. po fali publikacji dotyczących korzystania przez niego z rządowego transportu lotniczego złożył rezygnację. Zapewniał przy tym, że podczas swej działalności nie złamał prawa.

Kuchciński stoi na czele parlamentarnych zespołów - karpackiego oraz ds. ratownictwa górskiego. Zasiada także w komisjach ochrony środowiska oraz łączności z Polakami za granicą.