Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek, że dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej.

W liczącym 400 stron dokumencie znalazły się uwagi wynegocjowane z Lewicą i uwagi, które wpłynęły w trakcie konsultacji społecznych, przede wszystkich dotyczące samorządów i rolnictwa  - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

W rozmowie z PAP Adrian Zandberg z Partii Razem zapowiedział, że Lewica poprze we wtorek KPO, jeśli zostanie potwierdzone, że w dokumencie znalazły się wynegocjowane postulaty.

- Europejski Fundusz Odbudowy to olbrzymie pieniądze dla Polski i wielki krok naprzód dla Europy. Nowe, wspólne inwestycje publiczne oznaczają głęboką integrację naszego kontynentu. Wspólnie poradzimy sobie lepiej z wyzwaniami takimi, jak walka ze zmianami klimatu, ochrona zdrowia czy cyfryzacja. Lewica chce silnej Unii Europejskiej. Nie mamy wątpliwości - to krok w dobrą stronę - powiedział Zandberg.

Posłanka Anna-Maria Żukowska liczy na ratyfikację, "dzięki czemu będziemy solidarni z UE i zatwierdzimy fundusz na ratowanie wszystkich gospodarek europejskich, w tym także gospodarki Polski".

Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Beata Maciejewska przekazała, że źródła w Brukseli potwierdziły zawarcie postulatów Lewicy.

"Właśnie Lewica wystawiła samorządy, które w środę miały negocjować KPO. To co robicie jest nie do pomyślenia" - skomentował Cezary Tomczyk.

"Lewica ostatecznie postanowiła wesprzeć PiS nie dając szansy samorządowcom i obywatelom na gwarancję uczciwości wydawania środków z KPO. Pieniądze trafiłyby do Polski, można było jednak zagwarantować uczciwość ich wydawania. To niestety zablokowała Lewica" - napisał Marcin Kierwiński.

"Samorząd czy organizacje społeczne i pozarządowe wystawione do wiatru. O przystąpienie do prokuratury europejskiej też nie zawalczyli. Smutne to, zostawić ludzi w imię chwilowego odtrąbienia sukcesu" - oceniła Barbara Nowacka.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

"Klub, do którego należysz, tak "zawalczył", że nawet nie złożył oficjalnych uwag do KPO. Zamiast tego Twoi koalicjanci tracili czas na fantazjowanie o rządzie z Gowinem i Bosakiem. Rzeczy same się nie robią. Uważasz, że można było wynegocjować więcej? Trzeba było to zrobić" - odpowiedział posłance Zandberg.