Klej plakaty, będziesz posłem

Partia Jarosława Kaczyńskiego kusi młodych ludzi politycznymi awansami. Ale na początek zaoferuje większości roznoszenie ulotek

Publikacja: 27.09.2008 03:39

Trzech sympatyków PiS zostało ukaranych przez partię zakazem udziału w zjazdach młodzieżówki. Dlaczego w czwartek usłyszeli karę? Za niestosowne okrzyki (m.in. „Donald? Co? Ty k...o!”) podczas niedawnego szkolenia integracyjnego w Sierakowie pod Poznaniem. – Jedna to osoba z naszej młodzieżówki, dwie pozostałe to goście, z którymi chcieliśmy nawiązać współpracę. Ale już nie chcemy. Rozstaliśmy się – mówi Maks Kraczkowski, szef młodzieżówki PiS.

„Goście” to niedoszli działacze Forum Młodych PiS, które partia Jarosława Kaczyńskiego właśnie odbudowuje. – Szukamy młodych ludzi uzdolnionych w jakiejś dziedzinie – np. w sporcie, albo znających języki. Najlepiej z polecenia, rekomendowanych i o konserwatywnych poglądach – potwierdza akcję łowienia talentów jeden z jej organizatorów.

Twarzą jest Maks Kraczkowski, 29-letni poseł z Piły i pierwszy szef młodzieżówki PiS. Teraz znów jeździ po Polsce. – Jestem najlepszym przykładem na to, że młody człowiek może zostać posłem – zachęca Kraczkowski, któremu udało się wygrać w wyborach w wieku 20 lat.Partia już czeka na rozpoczęcie roku akademickiego. – Chcemy ruszyć z organizacją debat i spotkań na uczelniach w całej Polsce. Zaprosić autorytety z różnych dziedzin, ekonomii, polityki, mediów, także artystów – mówi Sławomir Zieliński, sekretarz generalny PiS.

Co partia oferuje młodym? – Szanse zostania radnymi, asystentami posłów, również do europarlamentu, a także posłami w przyszłości – zachęca Kraczkowski. – W czasach rządów Jarosława Kaczyńskiego mieliśmy najmłodszych wiceministrów, szefów gabinetów politycznych.

Jednak zanim młodzi sympatycy partii zaczną prawdziwą karierę, czeka ich trudny początek. Zbliża się kampania wyborcza do europarlamentu, potrzeba rąk do rozklejania plakatów i roznoszenia ulotek. – Każdy z nas tak zaczynał. To również element polityki – tłumaczy Kraczkowski.

Jak przyznaje politolog dr Marek Migalski, partiom trudno egzystować bez opartych na nich strukturach regionalnych. Sam nie ma jednak dobrego zdania o partyjnych młodzieżówkach. – To raczej mięso armatnie i kuźnie demoralizacji – ocenia Migalski.

PiS ma spore problemy z młodzieżowym zapleczem. Niedawno funkcję stracił Adam Hofman, który od 2005 r. zajmował się Forum Młodych. W wielu miastach Polski liderzy partii są skłóceni, część odeszła do stowarzyszeń Polska XXI (tak jest np. na Śląsku).

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki i.kacprzak@rp.pl

Polityka
Trzaskowski i Nawrocki zignorowali młodych wyborców. Teraz muszą o nich walczyć
Polityka
Sondaż tuż po I turze wyborów. Na kogo może liczyć Rafał Trzaskowski, na kogo Karol Nawrocki?
Polityka
Wybory prezydenckie 2025: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów
Polityka
Jan Maria Jackowski: Karol Nawrocki jest politycznym zwycięzcą I tury
Polityka
Oczkoś: Być może sztab Trzaskowskiego źle wyliczył siły na zamiary