Aktualizacja: 16.09.2020 05:59 Publikacja: 15.09.2020 18:49
Foto: Fotorzepa/ Bartłomiej Zborowski
„Dominujący wpływ na politykę kadrową urzędu w zakresie obsady wyższych stanowisk służby cywilnej, szczególnie w departamentach merytorycznych, posiada polityczne kierownictwo ministerstwa” – to jeden z głównych wniosków raportu przygotowanego przez stowarzyszenie absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP). Powstał on na podstawie odpowiedzi z 21 instytucji, głównie ministerstw i Kancelarii Premiera. „Rzeczpospolita” poznała go jako pierwsza.
KSAP to rządowa uczelnia utworzona w 1991 r., by kształcić apolitycznych menedżerów administracji publicznej. Ukończyło ją 1,3 tys. osób, m.in. Jacek Czaputowicz (b. dyrektor KSAP i do niedawna szef MSZ) i Elżbieta Bieńkowska (b. wicepremier rządu PO–PSL).
Partia Jarosława Kaczyńskiego szykuje się „wewnętrznie” na wybory prezydenckie. W okręgach trwają wybory lokalnych władz – pierwsze od wielu lat. Mają odświeżyć partię przed kampanią w 2025 roku. Ale w grze pojawiają się doskonale znane już nazwiska.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Po wygranej Donalda Trumpa Donald Tusk powinien podać się do dymisji – stwierdził były wicepremier Mariusz Błaszczak na antenie Polsat News. „Nic śmieszniejszego dziś nie przeczytamy” – komentują posłowie koalicji.
Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. "Niektórzy twierdzą, że przyszłość Europy zależy od amerykańskich wyborów, podczas gdy w pierwszej kolejności zależy od nas" - napisał premier.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wszczął czynności w sprawie wykroczeń drogowych, które miał popełnić poseł Antoni Macierewicz. "Wszyscy są równi wobec prawa. Nawet Macierewicz" - stwierdził Tomasz Siemoniak.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Kancelaria Prezydenta na przyszły rok planuje w Belwederze remont, którego koszt szacowany jest na 100 mln zł - informuje "Super Express”.
Niezależnie od tego, kto 20 stycznia 2025 r. wygłosi w Waszyngtonie prezydencką przysięgę, wizja polityki handlowej USA będzie oparta na ochronie amerykańskich producentów. Dla UE to oznacza konieczność sprostania konkurencji i z Chin, i z USA.
Poniedziałek jest ostatnim dniem kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 5 listopada. Głos w wyborach oddało już, korzystając z możliwości wcześniejszego głosowania, 78 milionów Amerykanów.
Nieprecyzyjne wskaźniki, puste hasła i nieprzemyślane projekty – tak część ekspertów ocenia projekt opracowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji dokumentu, który ma być swoistą mapą budowy nad Wisłą innowacyjnej gospodarki.
Wbrew tradycji w czasie wyborów Donalda Trumpa nie wspierają go bliscy. Najdotkliwszy jest brak jego ukochanej córki Ivanki i jej męża Jareda Kushnera.
Złagodzenie zasad weryfikacji tzw. neosędziów przez działającą przy ministrze sprawiedliwości komisję kodyfikacyjną być może uspokoi Komisję Wenecką, ale już niekoniecznie blisko 3 tys. osób, które mają być poddane tej procedurze.
Szkoda, że naciskano, abyśmy projekt ustawy naprawczej przygotowali w pośpiechu – mówi prof. Jacek Giezek, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
W ostatnim tygodniu przed dniem wyborów w USA rozpętała się wojna o to, kto bardziej obraził amerykańskich wyborców.
Stany Zjednoczone będą nadal przewodziły wolnemu światu? Taka jest najważniejsza stawka starcia o Biały Dom Kamali Harris i Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas