Karol Nawrocki krytykuje Wołodymyra Zełenskiego. „Zachowuje się nieprzyzwoicie wobec Polski”

Polska, która tak wiele Ukrainie pomogła, nie może dzisiaj liczyć na partnerskie traktowanie ze strony Kijowa - ocenił Karol Nawrocki, popierany przez PiS kandydat na prezydenta. W rozmowie z Radiem Zet prezes IPN wyraził też opinię, że Polska powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją.- Utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z państwem, które jest barbarzyńskie, nie jest dla Polski dobre - przekonywał.

Publikacja: 03.03.2025 09:33

Prezes IPN Karol Nawrocki

Prezes IPN Karol Nawrocki

Foto: REUTERS/Kacper Pempel

zew

Karol Nawrocki ocenił, że prezydent Polski powinien być mediatorem między Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą. Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda działa w ten sposób, a gdyby nie on, „głos Polski, ale też i Europy nie byłby słyszalny w Białym Domu”. - Prezydent wykonuje swoje zadania, dając też odpór tej antyamerykańskiej rebelii Donalda Tuska – powiedział kandydat na prezydenta w Radiu Zet.

Karol Nawrocki: Powinniśmy odsuwać Rosję od Polski

Kandydat w wyborach prezydenckich wyraził pogląd, że nie może dojść do rozłamu między Unią Europejską a USA. Dodał, że premier Tusk jeszcze w czasach kampanii wyborczej w USA atakował obecnego prezydenta tego kraju Donalda Trumpa i wysuwał pod jego adresem, jak przekonywał, fałszywe insynuacje, co, zdaniem Nawrockiego, stawia Polskę w bardzo trudnej sytuacji.

Czytaj więcej

Konwencja Karola Nawrockiego. „Chcemy dziś żyć w Polsce normalnej”

- Gdybyśmy dzisiaj nie mieli prezydenta Andrzeja Dudy, bylibyśmy postawieni w trudnej sytuacji, a interes państwa polskiego jest rzeczywiście w bilateralnych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i w budowaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego, przy jednoczesnym strategicznym założeniu, że Ukraina także powinna mieć jak najlepsze warunki pokoju i powinniśmy odsuwać Federację Rosyjską od Polski - przekonywał prezes IPN.

Pytany, czy USA mogą wycofać się z NATO, Nawrocki ocenił, że byłaby to fatalna informacja dla Polski i jej bezpieczeństwa. - Powinniśmy zabiegać o to, żeby amerykańscy żołnierze zostali na terenie Polski i Unii Europejskiej. Bardziej zaniepokojony jestem słowami osoby, która za moment zostanie kanclerzem Niemiec, pana Merza, który sygnalizował, że być może będą takie ruchy, w których żołnierze amerykańscy wyjdą z Niemiec. My ich z chęcią w Polsce przyjmiemy – dodał.

Kłótnia w Białym Domu. Karol Nawrocki ocenia zachowanie Wołodymyra Zełenskiego wobec Polski

Kilka dni temu w Białym Domu podczas oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy doszło do scysji między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Amerykański przywódca zarzucił prezydentowi Ukrainy brak szacunku. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, Zełenski wcześniej niż planowano opuścił Waszyngton. Nie doszło też do podpisania amerykańsko-ukraińskiej umowy w sprawie eksploatacji surowców na Ukrainie. Poseł PiS Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki ocenił, że Wołodymyr Zełenski „zachował się jak głupek”. W Radiu Zet Karol Nawrocki został zapytany o słowa Czarnka.

Czytaj więcej

Marcin Mastalerek skrytykował Przemysława Czarnka za wypowiedź o Wołodymyrze Zełenskim

- Uważam, że prezydent Zełenski zachowuje się w sposób nieprzyzwoity do swoich sojuszników, także do Polski. Wielokrotnie o tym mówiłem publicznie. Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina została sama na początku wojny, czyli nie docenił wielkiego wysiłku Polaków, a także polskiego prezydenta. To zostało dostrzeżone także w Białym Domu przez prezydenta Trumpa. Tak nie buduje się bezpieczeństwa swojego państwa - skomentował.

Wypowiedź Przemysława Czarnka skrytykował ambasador Ukrainy Wasyl Bodnar. - Ambasador Ukrainy powinien zająć się relacjami polsko-ukraińskimi i powinien bardziej radykalnie reagować na słowa byłego ministra spraw zagranicznych (Dmytro) Kułeby, powinien wpływać na to, aby Polska mogła podjąć ekshumacje na Wołyniu, a nie opiniować profesora Czarnka – powiedział prezes IPN. Dopytywany o słowa byłego ministra odparł, że sam takich sformułowań (słowa „głupek”) nie używa. - Każdy ma swoją poetykę wypowiedzi. Ja uznaję, że prezydent Zełenski – zresztą uważam podobnie jak prezydent Donald Trump – zachowuje się w sposób nieprzyzwoity w stosunku do Polski, która tak wiele Ukrainie pomogła, która nie może liczyć dzisiaj na partnerskie traktowanie – mówił Nawrocki.

Prezes IPN: Polska powinna wspierać Ukrainę

Popierany przez PiS kandydat na prezydenta ocenił, że Polska i Ukraina mają wspólne interesy - „odepchnięcie zagrożenia postsowieckiej, neoimperialnej Federacji Rosyjskiej”. - Ukraina musi nas jednak traktować jak partnera, a nie jak gospodarstwo pomocnicze - zaznaczył.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Ukraińców. Zapewnia, że nie chce wiecznej wojny

- Powinniśmy Ukrainę oczywiście wspierać i wspieraliśmy, nie mamy sobie nic do udowodnienia - kontynuował. Nawrocki zadeklarował, że jeśli wygra wybory prezydenckie, to jako prezydent „ze względów strategicznych i ze względów architektury bezpieczeństwa” też będzie wspierał Ukrainę. - Ale Ukraina musi traktować nas jak partnera - zastrzegł. Zaprzeczył, jakoby „licytował się na antyukraińskość” z kandydatem Konfederacji na prezydenta, Sławomirem Mentzenem.

Karol Nawrocki chce, by Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją

W rozmowie z Radiem Zet prezes Instytutu Pamięci Narodowej został też zapytany, czy Polska powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją. - Tak – odparł. - Jest wiele kwestii ekonomicznych, wiele kwestii, które odnoszą się do relacji polsko-rosyjskich, natomiast jeśli pyta pan o moje stanowisko w tej kwestii, to utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z państwem, które jest barbarzyńskie, nie jest dla Polski dobre – oświadczył, zwracając się do prowadzącego rozmowę.

Czytaj więcej

Duda komentuje kłótnię w Białym Domu. „Zełenski powinien wrócić do stołu rozmów”

Prowadzący zwrócił uwagę, że prezydent USA Donald Trump zaczął rozmowy z Moskwą. Czy teraz Polska powinna pozbawić się kontaktów dyplomatycznych z Rosją? - Mówię o sytuacji idealnej, w której takie państwa jak Federacja Rosyjska powinny być eliminowane z życia dyplomatycznego – odpowiedział Nawrocki. Na uwagę, że Trump stara się przeciągnąć Rosję na stronę USA, by nie doszło do sojuszu Rosji z Chinami kandydat odparł, że to „zadanie dla prezydenta wielkiego mocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone”. - Mówimy o świecie idealnym, w którym negocjacje Polski z Władimirem Putinem i z Federacją Rosyjską, która jest zagrożeniem i państwem barbarzyńskim, są w mojej ocenie bezproduktywne, natomiast dla prezydenta Donalda Trumpa oczywiście rozwiązanie sytuacji architektury bezpieczeństwa państwa polskiego jest rzeczą, która jest dobra dla świata – dodał.

Karol Nawrocki ocenił, że prezydent Polski powinien być mediatorem między Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą. Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda działa w ten sposób, a gdyby nie on, „głos Polski, ale też i Europy nie byłby słyszalny w Białym Domu”. - Prezydent wykonuje swoje zadania, dając też odpór tej antyamerykańskiej rebelii Donalda Tuska – powiedział kandydat na prezydenta w Radiu Zet.

Karol Nawrocki: Powinniśmy odsuwać Rosję od Polski

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Lewica chce likwidacji Funduszu Kościelnego. Czy dojdzie do realizacji jednej z kluczowych obietnic rządu?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Polityka
Flis o szansach Mentzena i kampanii: Kandydaci mają przed sobą nie sprint, a maraton
Polityka
Zakończyła się rejestracja komitetów wyborczych. Co to znaczy dla kampanii prezydenckiej?
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Sławomir Mentzen blisko Karola Nawrockiego
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
„Nie jesteśmy mordercami kleru”. Lewica chce zmian w finansowaniu Kościoła w Polsce
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście