Zbigniew Ziobro nie ucieknie przed Komisją ds. Pegasusa?

To biegła onkolog z Krakowa oceniła, że stan zdrowia Ziobry pozwala mu zeznawać. Na siedząco, z przerwami.

Publikacja: 25.09.2024 20:32

Zbigniew Ziobro nie pokazuje się publicznie, ale jest aktywny w mediach społecznościowych

Zbigniew Ziobro nie pokazuje się publicznie, ale jest aktywny w mediach społecznościowych

Foto: PAP/Rafał Guz

Termin: 14 października, świadek ma być przesłuchany jawnie, jednorazowo do dwóch godzin.

– Do dyspozycji świadka będzie letnia woda, dobre nagłośnienie – powiedziała „Rz” Magdalena Sroka (PSL–TD), przewodnicząca sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa, która w środę ustaliła termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. I twierdzi, że ma on obowiązek się stawić, bo zgodę wyraził biegły. – Wprost w opinii napisano, że „może zostać wezwany przed komisję – oświadczyła posłanka Sroka.

Biegła z Krakowa nie zgadza się ze zwolnieniami lekarskimi Ziobry

Czy były minister sprawiedliwości się stawi – nie wiadomo. W środę był zaskoczony opinią. „Żaden biegły mnie nie badał ani nawet ze mną nie rozmawiał” – napisał Zbigniew Ziobro na portalu X, dodając, że „ani biegły, ani prokuratura czy komisja śledcza” nie wystąpili do niego o aktualną dokumentację medyczną. A leczy się w kilku ośrodkach, w tym za granicą – napisał. 

Rzeczywiście, biegła uznała, że wystarczy jej dokumentacja leczenia z pięciu krajowych placówek medycznych. „Biegły nie wnosił o jego przebadanie, a dokumentację uzyskaliśmy bezpośrednio z placówek medycznych, co jest standardową procedurą” – wskazał prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Biegła przyznaje, że nie otrzymała części materiałów, w tym z zabiegu, jaki Ziobro przeszedł w marcu 2024

Jak ustaliła „Rz”, opinię sporządziła dr nauk med. Marta Weiss, onkolog z Krakowa. Według informacji w internecie pracuje m.in. w Instytucie Marii Skłodowskiej-Curie – Oddział w Krakowie. Komisja z niejasnych powodów pilnie strzeże jej nazwiska.

W opinii biegła wskazuje, że korzystała z dokumentacji leczenia Ziobry z krajowych ośrodków, z okresu od listopada ubiegłego roku do lipca obecnego. Przyznaje, że nie otrzymała części materiałów, w tym z zabiegu, jaki Ziobro przeszedł w marcu 2024. Jednak oceniła, że może być przesłuchiwany przez dwie godziny, z zapewnieniem przerw, w pozycji siedzącej.

Czytaj więcej

Ćwiek-Świdecka: Leczenie w pięciu ośrodkach? Trzeba być zaradnym jak Zbigniew Ziobro

–  Biegła nie zgadza się ze zwolnieniami lekarskimi, którymi były minister usprawiedliwiał swoją nieobecność na komisji – wskazuje jeden z naszych rozmówców z sejmowej komisji. I ocenia: – Opinia pani biegłej jest bardzo śmiała. Uznała, że świadek może zeznawać, i nawet nie przeszkadza jej to, że nie otrzymała pełnej dokumentacji z leczenia, także z polskich placówek, nie mówiąc o zagranicznych – dodaje nasz rozmówca. 

Prokuratura pośrednikiem postępowania ws. Pegasusa

Biegła sporządziła opinię – jak z niej wynika – na zlecenie zespołu śledczego nr 3, jaki działa w Prokuraturze Krajowej, i prowadzi (od marca) śledztwo o „przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania Pegasus (miał być nim inwigilowany np. były szef sztabu wyborczego KO Krzysztof Brejza). 

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Czy Zbigniew Ziobro zostanie męczennikiem?

–  Nie podajemy żadnych innych informacji, bo my jesteśmy tu jedynie pośrednikiem, a nie „gospodarzem postępowania”. To nie są czynności w postępowaniu przygotowawczym, byliśmy związani zakresem i kierunkiem wskazanym przez komisję - mówi „Rz” prok. Przemysław Nowak, pytany o udział prokuratury w powołaniu biegłej.

Komisja sama mogła powołać biegłych w sprawie Ziobry. Pozwala jej na to art. 12a ustawy o komisji śledczej, który mówi, że „Dla uzyskania wiedzy specjalistycznej komisja może powoływać biegłych”.

Komisja nie miała dostępu do informacji dotyczących placówek, w których poddany leczeniu był świadek

Posłanka Magdalena Sroka

– To uprawnienie komisji, jej autonomiczna kompetencja, nie powinna się zwracać do prokuratury. To rażący błąd, przez który komisja uzależnia się od prokuratury, a powinna być niezależna – mówi nam doświadczony prawnik.

Jak tłumaczy posłanka Sroka: – Komisja nie miała dostępu do informacji dotyczących placówek, w których poddany leczeniu był świadek. Jedynie prokuratura mogła przeprowadzić ustalenia w tym zakresie, zażądać dokumentacji i zlecić wykonanie opinii biegłemu.

Pytania Tomasza Treli do Zbigniewa Ziobry

– Zapytam o to, kto wymyślił Pegasusa oraz sfinansowanie jego zakupu ze środków Funduszu Sprawiedliwości – mówi „Rz” poseł Tomasz Trela, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa., i wskazuje będące w posiadaniu komisji pismo, które kieruje ówczesny szef CBA Ernest Bejda do ówczesnego ministra Ziobry. – Pismo to rozpoczyna się od słów: „W nawiązaniu do wcześniejszych ustaleń proszę o przekazanie 25 mln zł na działalność operacyjną CBA”. Kiedy pytałem świadków – wiceministrów lub dyrektorów departamentów – to twierdzili, że nie brali udziału w tych ustaleniach. Ziobro musi wiedzieć, kto podjąć decyzję o zakupie, kto go zlecał, kto wyrażał zgodę – mówi poseł Tomasz Trela.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro przed komisją śledczą? Jest komentarz Jarosława Kaczyńskiego

Ziobro ma być przesłuchany, ponieważ był szefem resortu, kiedy Pegasusa kupiono za środki Funduszu Sprawiedliwości.

Czy prokuratura mogła pozyskać ze szpitali dane objęte tajemnicą lekarską bez zgody pacjenta? Urząd Rzecznika Praw Pacjenta odpowiada nam, że ma do tego prawo „szereg organów czy instytucji, także prokuratura – art. 26 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy” (komisja śledcza do nich nie należy).

Ziobro w żadnym śledztwie nie ma statusu podejrzanego

Jednak zaznacza: „Przesłanką uprawniającą do uzyskania dokumentacji jest związek z prowadzonym postępowaniem, co zawsze trzeba rozpatrywać w kontekście danej sprawy”.

Termin: 14 października, świadek ma być przesłuchany jawnie, jednorazowo do dwóch godzin.

– Do dyspozycji świadka będzie letnia woda, dobre nagłośnienie – powiedziała „Rz” Magdalena Sroka (PSL–TD), przewodnicząca sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa, która w środę ustaliła termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. I twierdzi, że ma on obowiązek się stawić, bo zgodę wyraził biegły. – Wprost w opinii napisano, że „może zostać wezwany przed komisję – oświadczyła posłanka Sroka.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Dr Mirosław Oczkoś: Kaczyński nie ma czasu na budowanie "Dudy 2.0"
Polityka
Komisja śledcza ds. Pegasusa: Były szef CBA nie przyszedł, powołał się na wyrok TK
Polityka
Spór w Polsce 2050. Petru przypomina Pełczyńskiej-Nałęcz, co obiecywał Hołownia
Polityka
Przemysław Czarnek: To nie był partyjny wiec. Nie zabronicie nam spotykać się w kościołach