Alberto Fujimori nie żyje. Były prezydent Peru miał 86 lat

W wieku 86 lat zmarł Alberto Fujimori, były prezydent Peru, który doprowadził do rozkwitu gospodarki tego kraju w latach 90-tych, po czym został do więzienia za łamanie praw człowieka w czasie krwawej wojny domowej z maoistowskimi rebeliantami.

Publikacja: 12.09.2024 05:32

Alberto Fujimori, zdjęcie z 1996 roku

Alberto Fujimori, zdjęcie z 1996 roku

Foto: REUTERS/Peter Morgan/

arb

„Po długiej walce z nowotworem, nasz ojciec... udał się właśnie na spotkanie Pana” - napisała w serwisie X Keiko Fujimori, córka zmarłego prezydenta.

Alberto Fujimori, prezydent, który uratował gospodarkę Peru

Fujimori był synem japońskich imigrantów. Po objęciu urzędu prezydenta w 1990 roku szybko dał się poznać jako przebiegły polityk, który potrafił skutecznie realizować swoje cele, mimo oskarżeń krytyków o nadmierną koncentrację władzy.

Fujimori zdusił hiperinflację, która pozbawiła pracy miliony Peruwiańczyków, sprywatyzował dziesiątki firm państwowych i obniżył cła tworząc warunki do tego, by Peru stało się - na pewien czas – jedną z najstabilniejszych gospodarek w Ameryce Łacińskiej.

Czytaj więcej

Fujimori prowadzi z celi kampanię córki

Pod jego rządami pojmany został przywódca maoistycznego Świetlistego Szlaku, Abimael Guzman, co zadało ostateczny cios maoistycznym rebeliantom. W latach 80-tych wydawali się oni być bliscy przejęcia władzy w Peru. Guzman zmarł w więzieniu we wrześniu 2021 roku.

Mimo tych sukcesów wielu Peruwiańczyków widziało w Fujimorim autokratę, po tym jak wykorzystał on wojsko przeciw parlamentowi w 1992 roku oraz zmienił konstytucję na swoją korzyść, tak aby ułatwić sobie przeforsowanie wolnorynkowych reform i surowych przepisów antyterrorystycznych. Opinia publiczna zaczęła się zwracać przeciwko niemu również ze względu na skandale korupcyjne jakie wstrząsały jego administracją.

Alberto Fujimori ustąpił ze stanowiska prezydenta w atmosferze skandalu

Krótko po wygraniu wyborów prezydenckich, które zapewniły mu trzecią kadencję (mógł w nich startować dzięki dokonanym wcześniej zmianom konstytucji), upubliczniono nagranie, na którym bliski doradca prezydenta, Vladimiro Montesinos, wręcza łapówki politykom. To doprowadziło do upadku Fujimoriego, który udał się na wygnanie do Japonii. Po przybyciu do Japonii, za pomocą faksu, zrzekł się urzędu prezydenta i – bez powodzenia – ubiegał się o miejsce w japońskim Senacie.

Montesinos został pojmany w Wenezueli i uwięziony. Jak się okazało sporządził setki nagrań, an których widać jak korumpuje polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów.

Czytaj więcej

Lula, Obrador i inni. Lewicowa fala w Ameryce Łacińskiej

Alberto Fujimori kilkanaście ostatnich lat życia przesiedział w więzieniu

W 2005 roku Fujimori, przeciwko któremu zaczęły piętrzyć się w Peru oskarżenia, m.in. o wykorzystanie szwadronów śmierci przeciwko Świetlistemu Szlakowi, niespodziewanie postanowił wrócić do Peru, licząc, że Peruwiańczycy wybaczą mu jego grzechy i pozwolą powrócić do polityki. Został jednak zatrzymany w czasie międzylądowania w Chile i poddany ekstradycji do Peru w 2007 roku. W 2009 roku sąd w Peru skazał go na 25 lat więzienia. 

W 2017 roku prezydent Peru, Pedro Pablo Kuczynski, ułaskawił byłego prezydenta, ale kilka miesięcy później Kuczynski został obalony, a jego ułaskawienie – wycofane. Fujimori wrócił do specjalnego więzienia, w którym był jedynym więźniem.

Sąd przywrócił w mocy ułaskawienie Fujimoriego w grudniu 2023 roku. Były prezydent Peru był już wówczas schorowany – cierpiał z powodu wrzodów żołądka, nadciśnienia i raka języka. W maju 2024 roku Fujimori ogłosił, że zdiagnozowano u niego nowotwór złośliwy.

Dorobku Fujimoriego broniła jego córka, Keiko, która sama trzy razy była blisko objęcia urzędu prezydenta.

„Po długiej walce z nowotworem, nasz ojciec... udał się właśnie na spotkanie Pana” - napisała w serwisie X Keiko Fujimori, córka zmarłego prezydenta.

Alberto Fujimori, prezydent, który uratował gospodarkę Peru

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Michaił Chodorkowski: Zachód nie chce obalenia Putina
Polityka
Republikanie na pokładzie Kamali Harris. Kto ją popiera?
Polityka
Gospodarka słabnie. Chiny potrzebują nowej rewolucji
Polityka
Michaił Chodorkowski ostrzega Zachód: Wyciągnięta ręka to dla Putina ręka podniesiona do góry