Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy odchodzi z PiS. "Warto być przyzwoitym"

Dwaj radni sejmiku województwa małopolskiego poinformowali, że rezygnują z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Wśród nich jest zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Publikacja: 09.07.2024 10:59

Piotr Ćwik podczas sesji sejmiku województwa małopolskiego

Piotr Ćwik podczas sesji sejmiku województwa małopolskiego

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W ubiegłym tygodniu wybrany został zarząd województwa małopolskiego. Po pięciu nieudanych próbach przeforsowania go Prawo i Sprawiedliwość wycofało kandydaturę Łukasza Kmity na marszałka województwa i zamiast popieranego przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego posła PiS wystawiło wicemarszałka poprzedniej kadencji Łukasza Smółkę.

Kryzys w PiS w Małopolsce

Smółka został wybrany za pierwszym razem, głosowało na niego 22 z 39 radnych. Po wyborze nowego zarządu województwa małopolskiego głos zabrała radna Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty. Mówiąc o "wstrętnych zachowaniach" i "nagonce na Kmitę" oświadczyła, że składa mandat radnej sejmiku. – Głosowałam, jak potrzebował PiS, ale zdrada to zdrada. Nie po drodze mi z takim układem – mówiła. Później Nowak zamieściła kolejną deklarację, w której przeprosiła "za zamieszanie". "Zapomniałam, że w małopolskim sejmiku znalazłam się nie własną decyzją, lecz z woli wyborców" - napisała w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Za małopolski sejmik w PiS spadną głowy? „Buntownik nie może być zwycięzcą”

PiS nie był w stanie wybrać Kmity na stanowisko marszałka, choć partia ta ma większość w sejmiku. W ubiegłym tygodniu w związku z sytuacją trzech radnych - marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron oraz radny Piotr Ćwik - zostało zawieszonych w prawach członków PiS. Teraz dwaj z nich zrezygnowali z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości.

Małopolska. Dwaj radni PiS odchodzą z partii

Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zadeklarował, że pozostaje w klubie radnych sejmiku małopolskiego, aby "wspólnie realizować program dobry dla Małopolski, aby służyć mieszkańcom, zgodnie z wypowiedzianymi słowami ślubowania radnego". Polityk zaznaczył, że nie miał intencji, by starać się o stanowisko marszałka ani funkcję w zarządzie. "Zgłoszenie mojej kandydatury w dniu 4 lipca, na kolejnej sesji sejmiku, podczas kolejnej próby wyboru marszałka, było podyktowane tylko koniecznością przełamania impasu i zwróceniem uwagi na potrzebę zmiany kandydata na marszałka. Było to także działanie dla ratowania jedności klubu radnych i środowiska politycznego, a nade wszystko zablokowanie perspektywy ponownych wyborów w Małopolsce" - dodał.

Czytaj więcej

Łukasz Kmita nie został marszałkiem. "Pewnie bym wygrał za szóstym razem"

"Od początku tej kadencji sejmiku, gdy pojawiały się pytania o wybór władz województwa, w rozmowach oficjalnych i kuluarowych powtarzałem, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dokona takiego wyboru, jeśli będziemy pamiętać o dwóch rzeczach: tworzymy wspólny klub i pozostajemy jednością, wybierzemy marszałka i zarząd województwa spośród osób, które ten klub tworzą" - napisał w mediach społecznościowych Piotr Ćwik.

"Warto być przyzwoitym. Zawsze! Zgadzam się z tymi, którzy tak twierdzą. Warto też pamiętać, że początkiem przyzwoitości jest dialog i wzajemny szacunek!" - podkreślił wiceszef KPRP.

O rezygnacji z członkostwa w partii PiS poinformował też Józef Gawron. "Moja rezygnacja ma związek z ostatnimi wydarzeniami w sejmiku województwa małopolskiego" - wyjaśnił. "Jako radny bezpartyjny zamierzam nadal pracować dla województwa i pozostaję otwarty na potrzeby Małopolan" - zadeklarował. Podczas sesji 4 lipca to Gawron zgłosił kandydaturę Ćwika na marszałka województwa małopolskiego tłumacząc, że chodziło o zakończenie sporu w PiS dotyczącego kwestii obsady tej funkcji.

W ubiegłym tygodniu wybrany został zarząd województwa małopolskiego. Po pięciu nieudanych próbach przeforsowania go Prawo i Sprawiedliwość wycofało kandydaturę Łukasza Kmity na marszałka województwa i zamiast popieranego przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego posła PiS wystawiło wicemarszałka poprzedniej kadencji Łukasza Smółkę.

Kryzys w PiS w Małopolsce

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Wyjście” na szefa. Co prokuratura zawaliła w sprawie Marcina Romanowskiego?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Język śląski. Andrzej Duda zawetował, rząd znalazł na to sposób?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Czy Szymon Hołownia pomógł Marcinowi Romanowskiemu? W koalicji szukają winnego
Polityka
"Porażka władzy na własne życzenie". Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
Polityka
Ursula von der Leyen przewodniczącą KE po raz drugi