Afera Funduszu Sprawiedliwości. Sondaż: Czy PiS powinien stracić pieniądze z budżetu?

"Czy Pani/Pana zdaniem PiS powinien stracić subwencję z budżetu, jeśli Suwerenna Polska korzystała ze środków z Funduszu Sprawiedliwości do finansowania kampanii wyborczej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 07.07.2024 07:25

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro w Sejmie

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro w Sejmie

Foto: Piotr Nowak, PAP

PKW może — zgodnie z kodeksem wyborczym — odrzucić sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego w przypadku stwierdzenia jednej z ośmiu przesłanek. Wśród przesłanek tych są m.in.: finansowane komitetu ze źródeł prawnie niedopuszczalnych, np. przez podmioty zagraniczne czy osoby prawne, bądź też wydatkowanie środków, które nie mają potwierdzenia w dokumentacji finansowej komitetu.

Ile pieniędzy dostaje Prawo i Sprawiedliwość z budżetu?

W związku z podejrzeniami, że politycy Suwerennej Polski mogli przeznaczać środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie kampanii wyborczej, PKW mogłaby zbadać czy przelewy z tego źródła trafiały na fundusz wyborczy komitetu PiS oraz czy finansowane z Funduszu banery lub inne usługi były wykorzystywane na rzecz komitetu wyborczego. Potwierdzenie takich podejrzeń mogłoby być podstawą odrzucenia sprawozdania.

W takim przypadku komitet może utracić część przysługującej mu subwencji lub dotacji — maksymalnie do 75 proc. należnej kwoty. Ponadto równowartość uzyskanych nielegalnie korzyści majątkowych przepada na rzecz Skarbu Państwa.

PiS, który uzyskał największą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku otrzymuje obecnie subwencję z budżetu państwa w wysokości 25,9 mln zł rocznie. KO otrzymuje 25,1 mln zł tytułem subwencji.

Łącznie partie, które przekroczyły w wyborach próg 3 proc. głosów otrzymują co roku 84,2 mln zł subwencji.

Wątpliwości co do tego, czy Suwerenna Polska, która startowała w wyborach z list PiS, nie wykorzystała środków z Funduszu Sprawiedliwości do finansowania kampanii wyborczej pojawiły się w związku z zeznaniami Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości, który obecnie współpracuje z prokuraturą. Mraz twierdził, że lider Suwerennej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przyznawał politykom swojej formacji limity środków z Funduszu Sprawiedliwości do wykorzystania w okręgach wyborczych.

Czytaj więcej

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Adam Bodnar zawiadomi PKW

Na początku czerwca Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Adama Bodnara opublikowało materiały ilustrujące przepływy wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. Z analizy danych wynika, że z 224 mln zł dotacji przyznanych decyzją ministra w latach 2019-2023, 201 mln trafiło do okręgów wyborczych, z których startowali politycy Suwerennej Polski.

Sondaż: 65 proc. osób w wieku powyżej 50 lat uważa, że PiS powinien stracić subwencję z budżetu

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem — PiS powinien stracić subwencję z budżetu jeśli Suwerenna Polska korzystała ze środków z Funduszu Sprawiedliwości do prowadzenia kampanii wyborczej.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową.

rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 58,1 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 14,7 proc. respondentów.

27,1 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

(liczby nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie wyników do pierwszego miejsca po przecinku)

- Utratę subwencji przez PiS w przypadku niewłaściwego korzystania ze środków Funduszu Sprawiedliwości przez Solidarną Polskę popiera 62% mężczyzn i 55% kobiet. Odsetek zwolenników takiego rozwiązania rośnie wraz z wiekiem (46% - osoby do 24 roku życia, 65% - osoby, które skończyły 50 lat). Pozbawienie PiS subwencji w takiej sytuacji popiera blisko 7 na 10 badanych (68%), których dochody mieszczą się w granicach 5001 zł – 7000 zł netto i niemal tyle samo respondentów (66%) z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców. Częściej niż pozostali takie zdanie podzielają osoby z wyższym wykształceniem (62%) - komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.07-3.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

PKW może — zgodnie z kodeksem wyborczym — odrzucić sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego w przypadku stwierdzenia jednej z ośmiu przesłanek. Wśród przesłanek tych są m.in.: finansowane komitetu ze źródeł prawnie niedopuszczalnych, np. przez podmioty zagraniczne czy osoby prawne, bądź też wydatkowanie środków, które nie mają potwierdzenia w dokumentacji finansowej komitetu.

Ile pieniędzy dostaje Prawo i Sprawiedliwość z budżetu?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Bogdan Klich stanie na czele polskiej ambasady w USA. Wbrew prezydentowi Dudzie
Polityka
Zbigniew Ziobro o decyzji sejmu. „Człowieka służącego Polsce wydają w łapy mścicieli”
Polityka
Dwóm największym partiom spada poparcie. Kto zyskuje w sondażu?
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą