Obniżka składki zdrowotnej. Polska 2050 ma projekt. Ryszard Petru: Nikt nie straci

- Wydaje mi się, że ten projekt poselski ma szansę utorować drogę do obniżki składki zdrowotnej dla pracowników i przedsiębiorców - powiedział poseł Polski 2050, zapowiadając projekt ws. obniżenia składki zdrowotnej. W rozmowie z Radiem Zet polityk ocenił też, że Grecja mocno się zadłużyła, bo w ramach wydatków na obronę kupowała sprzęt wojskowy.

Publikacja: 25.06.2024 11:08

Ryszard Petru

Ryszard Petru

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Dzisiaj zgłaszamy ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla pracowników i przedsiębiorców - oświadczył rano w rozmowie z Radiem Zet Ryszard Petru. Pytany o skalę obniżki odparł, że "każdy obywatel na tym zyska". - Nie ma nikogo, kto straci - zadeklarował.

Ryszard Petru: Polska 2050 ma projekt obniżki składki zdrowotnej

- W wyniku Polskiego Ładu składka (zdrowotna - red.) wzrosła o 70 proc., średnio. Jeżeli wzrosło o 70 proc. średnio, to można - upraszczając - powiedzieć, że o tyle mamy szansę zyskać, ale to zależy od tego, ile będziemy zarabiać. Mogę powiedzieć tak, że pracownicy relatywnie więcej zyskają, niż w poprzednim wariancie - mówił poseł Polski 2050, któremu w ostatnich wyborach nie udało się dostać do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej

Po pół roku rządu Donalda Tuska: Katalog wyzwań, rekonstrukcja i wakaty

Petru zaznaczył, że mówi o projekcie poselskim. Rząd Donalda Tuska proponuje obniżenie składki zdrowotnej tylko dla przedsiębiorców. - Nasz projekt jest też po to, żeby rozpocząć dyskusję. Mam świadomość, że trzeba szukać dobrych kompromisów w ramach koalicji. Jesteśmy otwarci na poważną rozmowę - powiedział Petru.

- Wydaje mi się, że ten projekt poselski ma szansę utorować drogę do obniżki składki zdrowotnej dla pracowników i przedsiębiorców - mówił polityk dodając, że dalsze szczegóły przedstawiciele Polski 2050 przedstawią na konferencji prasowej.

NFZ musi mieć możliwość bycia dofinansowanym przez budżet państwa.

Ryszard Petru

Wielomiliardowa dziura w NFZ. Skąd wziąć pieniądze?

"Rzeczpospolita" dotarła do przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, Instytut Finansów Publicznych i Federację Przedsiębiorców Polskich raportu "Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce – perspektywa 2025–2027". Według autorów raportu, luka w NFZ w stosunku do prognozowanych przychodów ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, w scenariuszu zakładającym utrzymanie sprawności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na obecnym poziomie to 129,5 mld zł, natomiast jeśli wziąć pod uwagę także uchwalenie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia i zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej, luka w ciągu trzech lat wyniesie 158,9 mld zł.

Skąd wziąć brakujące pieniądze, jeśli składka zdrowotna ma zostać obniżona? - Jest bardzo dużo możliwych oszczędności w szeroko rozumianym budżecie państwa i funduszach pozabudżetowych - odparł Ryszard Petru. Według niego, w poszczególnych resortach "część pieniędzy jest wydawana co najmniej niesłusznie". Poseł zaznaczył, że mówi głównie o wydatkach administracyjnych. Zdaniem Petru, oszczędności można znaleźć na przykład w funduszu covidowym. - Tam jest możliwość oszczędności rzędu nawet 8 mld zł - wskazał. Co można jeszcze odchudzić? - Fundusze pozabudżetowe, administracja, instytuty, które popowstawały... Albo likwidacja, albo restrukturyzacja, np. kilka instytutów można połączyć i obniżyć z tego tytuły koszty. Szacunek naszych oszczędności z tego tytułu to jest pół miliarda złotych - mówił poseł. - NFZ musi mieć możliwość bycia dofinansowanym przez budżet państwa - ocenił.

Czytaj więcej

Na otyłość cierpi 25 proc. Polaków. 90 proc. nie widzi potrzeby terapii u lekarza

Ryszard Petru radzi ws. zakupów zbrojeniowych

Poseł Polski 2050 był też w Radiu Zet pytany o Grecję i skutki przyjęcia przez ten kraj euro. Ryszard Petru - zwolennik rezygnacji ze złotego i wejścia Polski do strefy euro - powiedział, że "Grecja byłaby najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej, gdyby nie przyjęła euro". - Została obroniona dzięki Europejskiemu Bankowi Centralnemu, wyszła na prostą - dodał.

- Przyczyną, dla której Grecja się tak zadłużyła było to, że np. wydawano dużo pieniędzy na obronę narodową, ale nie w formie inwestycji, tylko kupowania sprzętu. To jest takie memento dla Polski à propos wydatków na obronę. My nie możemy wyłącznie kupować sprzętu za granicą, bo nic z tego jako gospodarka nie będziemy mieć - przekonywał.

Czytaj więcej

Koreańczycy wierzą, że sprzedadzą Polsce więcej czołgów. Wskazują datę

Petru ocenił, że w dłuższym okresie "musimy postawić na nasz przemysł zbrojeniowy". - Niech on będzie połączony z francuskim, niemieckim, może brytyjskim, ale niech to będzie wielka fabryka europejska, która musi sama być w stanie wyprodukować tyle amunicji czy sprzętu wojskowego, ile Europa potrzebuje - mówił. - Jeżeli będziemy tylko importować, kupować, a nie sami produkować, wpadniemy - podobnie jak Grecja - w pułapkę zadłużenia - ocenił.

- Dzisiaj zgłaszamy ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla pracowników i przedsiębiorców - oświadczył rano w rozmowie z Radiem Zet Ryszard Petru. Pytany o skalę obniżki odparł, że "każdy obywatel na tym zyska". - Nie ma nikogo, kto straci - zadeklarował.

Ryszard Petru: Polska 2050 ma projekt obniżki składki zdrowotnej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów