Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski

Prokurator Generalny złożył w Sejmie wniosek o zgodę na pociągnięcie Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej. Chce także zgody na zatrzymanie byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego, w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę.

Publikacja: 19.06.2024 11:01

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Foto: PAP, Paweł Supernak

Wniosek Prokuratora Generalnego wpłynął do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Po to, by posęł mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, konieczne jest uchylenie immunitetu, o czym decyduje Sejm większością głosów.

Romanowski odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości

Marcin Romanowski jako wiceminister odpowiadał za Fundusz Sprawiedliwości.

Jak czytamy w komunikacie na stronie Prokuratury Krajowej, śledczy prowadzą postępowanie „w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych funkcjonariuszy  publicznych w osobach Ministra Sprawiedliwości i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i  rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Pomocy  Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej — Fundusz Sprawiedliwości”.

Czytaj więcej

Resort Bodnara publikuje nowe informacje i mapę ws. Funduszu Sprawiedliwości

Urzędnicy odpowiedzialni za środki finansowe mieli w sposób " uznaniowy i dowolny" udzielać wsparcia beneficjentom, których działalność nie miała nic wspólnego z celami Funduszu.

Czytaj więcej

Miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości dla szpitala, w którym operowano Kaczyńskiego

Marcin Romanowski podejrzany o 11 przestępstw

W toku postępowania śledczy na podstawie zgromadzonych dowodów uznali, że istnieje "dostatecznie uzasadnione podejrzenie",że Romanowski popełnił 11 przestępstw, w  szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie  obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie  szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych

Ponieważ śledczy uznali, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Romanowskiego tych czynów, a także obawy o matactwo i utrudnianie przez niego dalszego postępowania, wystosowano wniosek o  zatrzymanie i tymczasowy areszt.

Czytaj więcej

Wiadomo, którzy kolejni posłowie Suwerennej Polski mają stracić immunitet

Taśmy Tomasza Mraza

Postępowanie wszczęto po zeznaniach byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza, który przez prawie dwa lata nagrywał rozmowy podczas spotkań kierownictwa Funduszu Sprawiedliwości.

Wynikało z nich, że były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zlecał organizowanie konkursów pod wybrane podmioty, którym pomagano też pisać wnioski o ubieganie się o dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.  Urzędnicy przygotowywali się też na wypadek zarzutów o niegospodarność, przygotowując „argumenty”, które miałyby udowodnić ich niewinność lub brak orientacji.

Wniosek Prokuratora Generalnego wpłynął do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Po to, by posęł mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, konieczne jest uchylenie immunitetu, o czym decyduje Sejm większością głosów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Grzegorz Schetyna o głosowaniu ws. aborcji: Porażka. Przegrywamy wszyscy
Polityka
Hołownia wstrzymuje budowę nowego hotelu dla posłów
Polityka
Mateusz Morawiecki: Zbiry Bodnara realizują politykę zastraszania narodu
Polityka
Kosiniak-Kamysz o rozpadzie koalicji: Mniej kosztowny niż utrata wyborców
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Bloomberg: Polska osłabiła kryzys na granicy z Białorusią. Zasługa wizyty Dudy w Chinach?