Sondaż z Francji: Czy Marine Le Pen będzie mieć bezwzględną większość po wyborach?

Pierwszy sondaż po decyzji Emmanuela Macrona o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) po ogłoszeniu wyników wyborów europejskich wskazuje, że wybory te będą mieć wyraźnego faworyta.

Publikacja: 11.06.2024 09:28

Marine Le Pen

Marine Le Pen

Foto: AFP

Zjednoczenie Narodowe, partia Marine Le Pen (choć nie pełni ona funkcji przewodniczącej tej partii, przewodniczącym jest Jordan Bardella), może liczyć na zdobycie w wyborach od 235 do 265 mandatów — co oznacza ogromny wzrost stanu posiadania tego ugrupowania w parlamencie (obecnie Zjednoczenie Narodowe ma 88 mandatów).

Sondaż: Na ile mandatów może liczyć w parlamencie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen?

Sondażowy wynik Zjednoczenia Narodowego wskazuje jednocześnie, że ugrupowanie to nie zdobędzie bezwzględnej większości, czyli nie będzie w stanie stworzyć samodzielnie rządu. Bezwzględną większość we francuskim parlamencie to 289 głosów.

Sondaż został przeprowadzony przez instytut Toluna Harris Interactive for Challenges, M6 i RTL.

Macron zdecydował się na rozwiązanie parlamentu po tym jak w wyborach do PE jego partia „Odrodzenie” uzyskała dwa razy mniej głosów niż Zjednoczenie Narodowe (14,6 proc. wobec 31,37 proc.).

Czytaj więcej

Emmanuel Macron rozwiązuje parlament. Powyborcze trzęsienie ziemi

Przedterminowe wybory we Francji odbędą się 30 czerwca i 7 lipca (daty pierwszej i drugiej tury).

Z sondażu publikowanego w poniedziałek wynika, że centrowy sojusz Macrona straci blisko połowę parlamentarzystów (z 250 do 125-155). Lewicowe partie będą mogły liczyć w parlamencie od 115 do 145.

Nie ma pewności czy po wyborach — nawet wygranych przez Zjednoczenie Narodowe — partia ta rządziłaby Francją. Możliwe jest bowiem także powstanie szerokiej koalicji mającej na celu powstrzymanie Zjednoczenia Narodowego od dojścia do władzy. Wybory mogą także wyłonić parlament, który nie będzie w stanie wyłonić rządu.

Ewentualny rzad Zjednoczenia Narodowego miałby też ograniczone możliwości działania ze względu na konieczność kohabitacji z prezydentem Macronem — we francuskim, semiprezydenckim systemie rządów prezydent odgrywa istotną rolę. Kadencja Macrona upływa dopiero za trzy lata — do tego czasu odgrywa on kluczową rolę w polityce zagranicznej i obronnej.

Po przejęciu władzy przez Zjednoczenie Narodowe Macron straciłby jednak wpływ na politykę gospodarczą, w zakresie bezpieczeństwa, imigracji i finansów, co mogłoby wpłynąć m.in. na politykę Francji w zakresie chociażby pomocy dla Ukrainy.

- Wciąż jesteśmy w szoku — mówi o wyborach wyników europejskich Emmanuel Pellerin, parlamentarzysta Odrodzenia. - Wszystko wskazuje na to, że Zjednoczenie Narodowe może liczyć na względną lub bezwzględną większość. Ale to zmusza Francuzów do myślenia o tym, jaka jest stawka - dodaje.

Partia Marine Le Pen już buduje blok na nadchodzące wybory

Tymczasem Zjednoczenie Narodowe już rozmawia o sojuszu wyborczym z mniejszą, skrajnie prawicową partią Rekonkwista, na czele której stoi siostrzenica Marine le Pen, Marion Marechal. Zjednoczenie Narodowe ma prowadzić też rozmowy z niektórymi politykami centroprawicowych Republikanów. 

Ze źródeł zbliżonych do Macrona płyną z kolei sygnały, że francuski prezydent liczy, że decyzją o przedterminowych wyborów, którą zaskoczył wszystkich, może odzyskać bezwzględną większość w parlamencie dla swojej partii.

Zjednoczenie Narodowe chce wydalać z kraju imigrantów, skończyć z polityką łączenia imigranckich rodzin, ograniczyć świadczenia socjalne dla rodzin tak, by przysługiwały one wyłącznie obywatelom Francji, a także wprowadzić preferencje w dostępie do innych świadczeń socjalnych dla Francuzów.

Zjednoczenie Narodowe, partia Marine Le Pen (choć nie pełni ona funkcji przewodniczącej tej partii, przewodniczącym jest Jordan Bardella), może liczyć na zdobycie w wyborach od 235 do 265 mandatów — co oznacza ogromny wzrost stanu posiadania tego ugrupowania w parlamencie (obecnie Zjednoczenie Narodowe ma 88 mandatów).

Sondaż: Na ile mandatów może liczyć w parlamencie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prezydent Emmanuel Macron pisze do rodaków. Francję czekają trzy lata paraliżu?
Polityka
Minister obrony Niemiec mówi w Paryżu na jaki wynik wyborów we Francji liczy
Polityka
Emmanuel Macron napisał list do Francuzów. "Będę prezydentem niezależnie od wyniku wyborów"
Stany Zjednoczone
W tym tygodniu pierwsze starcie Joe Bidena z Donaldem Trumpem
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Niemiecki polityk proponuje deportację bezrobotnych ukraińskich uchodźców
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży