Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa

Kampania do Parlamentu Europejskiego wchodzi w ostatnią fazę, ale w Warszawie coraz więcej mówi się o wyborach prezydenckich w 2025 r. Spekulacje przeciął Donald Tusk, a Rafał Trzaskowski w praktyce coraz mocniej staje się „domyślnym” kandydatem PO.

Publikacja: 26.05.2024 21:51

Rafał Trzaskowski konsekwentnie buduje swoją karierę polityczną

Rafał Trzaskowski konsekwentnie buduje swoją karierę polityczną

Foto: PAP/Piotr Nowak

Ta deklaracja nie zaskoczyła w żadnym stopniu naszych rozmówców z Koalicji Obywatelskiej. – Nie będę w nich kandydował. Jest cała grupa zdeterminowanych kandydatów, a ja mam robotę do wykonania – powiedział w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk w TVP Info, odnosząc się do kandydowania w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak stwierdził, jego zadaniem jest m.in. utrzymanie spójności koalicji rządzącej.

Czy będą prawybory prezydenckie w PO?

O opinie dotyczące deklaracji Tuska pytamy w Koalicji Obywatelskiej. Nikt nie jest zaskoczony. – Większość pogłosek o tym, że Tusk może wystartować, pochodziła albo z innych partii koalicyjnych, albo wręcz z okolic PiS czy Pałacu Prezydenckiego – podkreśla jeden z naszych informatorów. Deklaracja Tuska w tym momencie – na rok przed wyborami prezydenckimi – w praktyce toruje jeszcze mocniej drogę prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Na tle innych partii politycznych Koalicja Obywatelska ma już „domyślnego” kandydata, który od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję i który ma też w miarę jasną drogę na przyszłość. – Mam przekonanie, że Rafał Trzaskowski ma wszystkie dane ku temu, by być dobrym prezydentem, ale to będzie jego decyzja. Może liczyć na moje poparcie – podkreślił w ubiegłym tygodniu Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk podjął decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. "Może liczyć na moje poparcie"

Pytanie, które zadają sobie dziś politycy w Koalicji Obywatelskiej, dotyczy bardziej tego, kiedy i w jakiej formie zapadnie oficjalnie decyzja o tym, kto będzie kandydatem. W PO dwa razy odbywały się prawybory – w 2010 oraz w 2019 r. W pierwszych wygrał Bronisław Komorowski, w drugich – Małgorzata Kidawa-Błońska. Czy dojdzie do powtórki? Z naszych informacji wynika, że obecnie w PO nie ma wprost rozmów na ten właśnie temat. Pytaniem pozostaje też, czy np. Radosław Sikorski, szef MSZ, nie będzie chciał rzucić wyzwania Trzaskowskiemu, jeśli chodzi o kandydaturę. – Nie było do tej pory żadnej rozmowy o prawyborach – ucina nasz informator. Nie jest wykluczone, że Koalicja Obywatelska oficjalnie wskaże swojego kandydata pod koniec tego roku.

Kalendarz Trzaskowskiego. Liczy się Campus 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnowił swój mandat w wyborach samorządowych w Warszawie 7 kwietnia – zgodnie z przewidywaniami już w I turze. Zarówno przed, jak i po tym zwycięstwie politycy PO – jak Tomasz Siemoniak – przyznawali, że ma największe szanse na ubieganie się o fotel prezydenta Polski. Zwycięstwo w tym stylu w PO uznawane było za kolejny kamień milowy na drodze Trzaskowskiego do drugiej kampanii prezydenckiej. Nasi rozmówcy zwracają też uwagę na tegoroczny Campus Polska Przyszłości, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Olsztynie (23–29 sierpnia). To będzie kolejna edycja tego wydarzenia, które dla strony obecnej koalicji rządzącej stało się de facto rozpoczęciem nowego sezonu politycznego. W ubiegłym roku w trakcie Campusu w debatach wzięli udział wszyscy liderzy partii, które tworzą obecnie koalicję rządzącą. Campus w tym roku będzie ze względu na kontekst prezydencki (i nie tylko) szczególnie uważnie obserwowany.

Przygotowania konkurencji do wyborów prezydenckich

Koalicja Obywatelska po deklaracji Donalda Tuska „oczyszczającej” pole gry dla Trzaskowskiego znajduje się w najbardziej komfortowej sytuacji ze wszystkich partii, które chcą się liczyć w arcyważnej kampanii prezydenckiej. W PiS trwają rozważania co do kandydata, ale z naszych informacji wynika, że decyzja jest jeszcze daleko. Nowogrodzka rozważa przede wszystkim, jak można doprowadzić do zwycięstwa w II turze, zakładając, że wejście kandydata PiS do niej jest niemal przesądzone.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia powalczy o prezydenturę? Mówi o "badaniach, w których widać nadzieję"

Partie zaczną przygotowania do kampanii prezydenckiej jesienią. Wtedy można spodziewać się m.in. decyzji Szymona Hołowni, marszałka Sejmu. Swoje przymiarki zaczyna powoli Lewica. Z naszych rozmów wynika, że decyzja co do kandydata lub kandydatki będzie uwzględniać stan wewnętrznej gry między frakcjami i siłami wewnątrz – a to ulegnie aktualizacji po wyborach do PE. Obecnie najwięcej mówi się o potencjalnym starcie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która buduje swoją pozycję polityczną jako szefowa bardzo istotnego resortu. Ale jak zastrzegają nasi rozmówcy z Lewicy, nic w tej chwili nie jest przesądzone.

Prawybory prezydenckie (podobnie jak poprzednim razem) odbędą się w Konfederacji. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak już zapowiedział udział w nich.

Ta deklaracja nie zaskoczyła w żadnym stopniu naszych rozmówców z Koalicji Obywatelskiej. – Nie będę w nich kandydował. Jest cała grupa zdeterminowanych kandydatów, a ja mam robotę do wykonania – powiedział w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk w TVP Info, odnosząc się do kandydowania w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak stwierdził, jego zadaniem jest m.in. utrzymanie spójności koalicji rządzącej.

Czy będą prawybory prezydenckie w PO?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Radosław Sikorski obejmie stanowisko w UE? Donald Tusk nie chce go stracić
Polityka
Jarosław Rzepa: Hołownia na prezydenta? Zobaczymy, czy ten pomysł się utrzyma
Polityka
Małopolska wciąż bez marszałka. PiS postawi na jedność kosztem władzy?
Polityka
Niemiecka policja przewiozła migrantów do Polski. Reaguje Donald Tusk
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Polityka
Straż Graniczna poinformowała o przewiezieniu imigrantów z Niemiec. PiS: Wiedzą, że mogą
Polityka
Donald Tusk o Ursuli von der Leyen: Jesteśmy zaprzyjaźnieni