Marine Le Pen odcina się od niemieckiego AfD. Powodem wypowiedzi o nazistach

Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine le Pen powiedziała w środę, że jej partia musi "zerwać" z niemiecką Alternatywą dla Niemiec (AfD), sugerując, że niemiecka skrajna prawica stała się zbyt toksycznym sojusznikiem przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 22.05.2024 11:34

Marine Le Pen

Marine Le Pen

Foto: AFP

W wywiadzie dla radia Europe 1 Marine Le Pen stwierdziła, że niemiecka Alternatywą dla Niemiec (AfD) ulega radykalnym siłom wewnątrz partii i brakuje im przywództwa.

- AfD działa od prowokacji do prowokacji — powiedziała. - Teraz nie ma już czasu na dystansowanie się, nadszedł czas, aby zerwać z tym ugrupowaniem — dodała.

Rozłam nastąpił po tym, jak AfD, drugą najpopularniejszą partią w Niemczech przed tegorocznymi wyborami lokalnymi i europejskimi, została poddana intensywnej kontroli w związku ze swoją strategią i postępowaniem niektórych jej członków.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Bigos w Madrycie, czyli zjazd skrajnej prawicy

Publiczne odcięcie się Marine Le Pen i jej Zjednoczenia Narodowego może być poważnym testem w dążeniu niemieckiej skrajnej prawicy do uzyskania silnego wyniku wyborczego i może wywrzeć większą presję na AfD w kraju po tym, jak w ostatnich tygodniach sondaże wskazywały na spadek poparcia.

Wypowiedź Le Pen pojawiła się dzień po tym, jak jej ugrupowanie zapowiedziało, że nie będzie już współpracować z AfD w Parlamencie Europejskim.

Kandydat AfD mówił w wywiadzie o członkach SS

W wywiadzie opublikowanym w ubiegły weekend, czołowy kandydat AfD w wyborach, Maximilian Krah, powiedział włoskiej gazecie „La Repubblica”, „że nie wszyscy członkowie SS byli przestępcami”.

SS, czyli "Schutzstaffel", była główną siłą paramilitarną partii Adolfa Hitlera. Odegrała wiodącą rolę w Holokauście.

Niemiecka stacja ZDF poinformowała, że Krah wystąpił z kierownictwa AfD. Partia już wcześniej musiała mierzyć się z protestami w całym kraju. Były one pokłosiem publikacji internetowego serwisu śledczego Correctiv, z której wynikało, że przedstawiciele AfD brali udział w spotkaniu środowisk neonazistowskich w Poczdamie, w czasie którego przedstawiano propozycje masowych deportacji imigrantów z Niemiec, w tym tych, którzy posiadają niemieckie obywatelstwo.

Czytaj więcej

Jean-Paul Garraud: Marine Le Pen zmieni Unię nie do poznania

W zeszłym tygodniu niemiecki sąd orzekł, że krajowe służby bezpieczeństwa mogą nadal kontrolować AfD jako partię potencjalnie ekstremistyczną.

Eurowybory 2024: Partia nacjonalistyczne mogą zdobyć rekordowy wynik

Sondaże wskazują, że partie nacjonalistyczne i eurosceptyczne zdobędą w czerwcu rekordową liczbę głosów. Oczekuje się, że wyborcy ukarzą partie głównego nurtu za brak ochrony gospodarstw domowych przed wysoką inflacją, ograniczenie imigracji lub zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych i opieki zdrowotnej.

W wywiadzie dla radia Europe 1 Marine Le Pen stwierdziła, że niemiecka Alternatywą dla Niemiec (AfD) ulega radykalnym siłom wewnątrz partii i brakuje im przywództwa.

- AfD działa od prowokacji do prowokacji — powiedziała. - Teraz nie ma już czasu na dystansowanie się, nadszedł czas, aby zerwać z tym ugrupowaniem — dodała.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prezydent Emmanuel Macron pisze do rodaków. Francję czekają trzy lata paraliżu?
Polityka
Minister obrony Niemiec mówi w Paryżu na jaki wynik wyborów we Francji liczy
Polityka
Emmanuel Macron napisał list do Francuzów. "Będę prezydentem niezależnie od wyniku wyborów"
Stany Zjednoczone
W tym tygodniu pierwsze starcie Joe Bidena z Donaldem Trumpem
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Niemiecki polityk proponuje deportację bezrobotnych ukraińskich uchodźców
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży