Marcin Mastalerek: Buty Lecha Kaczyńskiego są dla Donalda Tuska za duże

- Nie można kogoś obrażać, że chce wojny z Rosją, a później atakować i mówić "byliście zawsze prorosyjscy" - ocenił w RMF FM szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek. Ocenił, że w sprawie wpływów rosyjskich Donald Tusk zachowuje się "jakby był liderem politycznej sekty, której można wszystko wmówić".

Publikacja: 20.05.2024 10:27

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Art Service

W niedzielę w Iranie rozbił się śmigłowiec z prezydentem tego państwa na pokładzie. W poniedziałek po wielogodzinnej akcji poszukiwawczej szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pir Hossein Kolivand potwierdził, że w katastrofie zginęli m.in. prezydent Iranu Ebrahim Raisi oraz szef irańskiej dyplomacji Hosejn Amir Abdollahijan. Śmigłowiec rozbił się w gęstej mgle. Do wypadku doszło w górzystym terenie w pobliżu granicy z Azerbejdżanem.

Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek powiedział w RMF FM, że wieści o katastrofie w Iranie wywołają w Polsce szok, ponieważ "jesteśmy państwem wyjątkowo doświadczonym, bo doszło do katastrofy smoleńskiej". - Na pewno prezydent w sposób formalny się do tego odniesie - zapowiedział.

Czytaj więcej

Ebrahim Raisi był przedstawicielem irańskich twardogłowych, prawą ręką ajatollaha

Katastrofa śmigłowca, zginął prezydent Iranu. Marcin Mastalerek komentuje

- Jest to przede wszystkim tragedia dla rodziny i bliskich, bez względu na poglądy polityczne, na sytuację geopolityczną, to zawsze jest wielka tragedia. A politycznie to pokazuje, że nie wolno na bezpieczeństwie oszczędzać. W ostatnim czasie doszło do zamachu na premiera Fico na Słowacji. Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Myślę, że wszyscy politycy powinni wykazywać większą odpowiedzialność - mówił Mastalerek.

- Kiedy prezydent Duda wyciąga rękę do współpracy, kiedy próbuje budować jedność, to jak wielu jest w Polsce nawet publicystów, którzy postrzegają to jako słabość. Wyciągnięta ręka do zgody, współpraca, którą prezentuje prezydent Duda to nie jest słabość, to jest właśnie siła, a promuje się postawy takie, że jeżeli ktoś kogoś zacznie obrażać, to jedna część bije brawo i mówi "patrzcie, jak mu dołożył" - kontynuował.

Szef Gabinetu Prezydenta RP był pytany, czy Andrzej Duda "dogadał się" w kwestii zmian w KRS z premierem Donaldem Tuskiem. Odparł, że nie było w tej sprawie negocjacji. Marcin Mastalerek dodał, że podczas niedawnego spotkania prezydenta z premierem rozmawiano głównie o bezpieczeństwie i sprawach międzynarodowych.

Czytaj więcej

"Tarcza Wschód" na granicy Polski. Ekspert: Nie budujmy Muru Chińskiego

Szef Gabinetu Prezydenta: Donald Tusk myśli, że będzie mógł udawać antyrosyjskiego polityka

Marcin Mastalerek został też w RMF FM o spot wyborczy Koalicji Obywatelskiej. W materiale, który rozpoczyna się od grafiki przedstawiającej stos czaszek, pada twierdzenie, że największym sukcesem Rosji w Polsce jest PiS. Szef prezydenckiego gabinetu powiedział, że nie oglądał spotu. - Dotarły do mnie informacje, że jest on obrzydliwy. Jako człowiek, który nie lubi obrzydliwości postanowiłem go nie oglądać. Po co mam coś obrzydliwego oglądać? - podkreślił.

- To jest bardzo ciekawy przypadek, to, co robi dzisiaj Donald Tusk, szukając wpływów rosyjskich. Premier Donald Tusk liczy na krótką pamięć Polaków i myśli, że bez powiedzenia "przepraszam za moją prorosyjską politykę" będzie mógł dziś udawać antyrosyjskiego polityka - powiedział. Pytany, czy da się sprawdzić kwestię wpływów rosyjskich w polskim życiu publicznym współpracownik prezydenta Dudy ocenił, że jest to w Polsce tylko kwestia doraźnej polityki.

Czytaj więcej

Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?

"Donald Tusk chodził w butach Angeli Merkel"

- Natomiast żeby zrozumieć szerszy kontekst, żeby rozumieć tę sprawę, trzeba się cofnąć minimum do 2008 r. i do wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi - ocenił Mastalerek. - Wydaje mi się, że po traumie, którą przeżył premier Donald Tusk w wyborach w 2005 r., próbuje wchodzić w buty Lecha Kaczyńskiego, który przed Rosją realnie przestrzegał. Tylko mam złą informację dla premiera Donalda Tuska - to są buty Lecha Kaczyńskiego. Buty prezydenta Lecha Kaczyńskiego są dla premiera Donalda Tuska o trzy numery za duże, dlatego że Donald Tusk chodził wtedy w takich butach, w jakich chodziła Angela Merkel - dodał. Zaznaczył, że Lech Kaczyński i jego środowisko ostrzegali przed Rosją, a Tusk robił wtedy z Rosją reset.

Zdaniem Mastalerka, Tusk "próbuje dziś pouczać tych, którzy byli antyrosyjscy, że oni są prorosyjscy". - Nie można kogoś kiedyś obrażać, że jest rusofobem, wyzywać go, że chce wojny z Rosją, a później atakować tych samych ludzi i mówić "byliście zawsze prorosyjscy". To traktowanie ludzi jako skrajnych naiwniaków - powiedział rozmówca RMF FM. - Donald Tusk zachowuje się w sprawie wpływów rosyjskich, jakby był liderem politycznej sekty, której można wszystko wmówić - podkreślił.

W niedzielę w Iranie rozbił się śmigłowiec z prezydentem tego państwa na pokładzie. W poniedziałek po wielogodzinnej akcji poszukiwawczej szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pir Hossein Kolivand potwierdził, że w katastrofie zginęli m.in. prezydent Iranu Ebrahim Raisi oraz szef irańskiej dyplomacji Hosejn Amir Abdollahijan. Śmigłowiec rozbił się w gęstej mgle. Do wypadku doszło w górzystym terenie w pobliżu granicy z Azerbejdżanem.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Waldemar Buda z PiS o Marine Le Pen: W nacjonalistycznej narracji jest racjonalna
Polityka
Był wypadek, jest wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Adamowi Szłapce
Polityka
Zmiana warty w Pałacu. Prezydent Andrzej Duda ma plan na ostatni rok kadencji
Polityka
Lewica chce ukręcić łeb kredytowi 0 proc. Biejat: Nie podniesiemy ręki za tym projektem
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Drukowanie plakatów wyborczych PiS w garażu. Roman Giertych pokazał nagranie
Polityka
Mastalerek: Tusk boi się wystartować w wyborach, a chce mieć prerogatywy prezydenta