Minister Sienkiewicz: odcinam finansowanie środowisk ekstremistycznych i Ordo Iuris

Minister Kultury odwołał dyrektor instytutów Dmowskiego i Paderewskiego, Sztuki Filmowej, Pileckiego i Polonica. Zapowiedział kolejne odwołania i konkursy.

Publikacja: 11.04.2024 10:19

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: PAP/Rafał Guz

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał 11 kwietnia dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego – profesora Jana Żaryna. Zastąpi go profesor Adam Leszczyński.

Instytut Dmowskiego i Paderewskiego

Minister Sienkiewicz wskazał na finansowanie przez instytut „ekstremistycznych organizacji” – Marszu Niepodległości, Straży Narodowej, Młodzieży Wszechpolskiej czy Fundacja Rodziny Witaszków, milionerów, którzy wspomagają Ordo Iuris. Po przegranych przez PiS wyborach parlamentarnych, Instytut próbował też transferować miliony zł do związanych z PiS samorządów.

Minister Sienkiewicz wskazał na finansowanie przez instytut „ekstremistycznych organizacji”

- Łącznie na środowiska ekstremistyczne w 3 lata Instytut przepompował 74 mln zł z czego 40 mln zł poszło na zakup nieruchomości – powiedział minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. - Nie zostawimy tego. Zbadamy każdą złotówkę. Nie zgadzam się, by pieniądze wszystkich podatników szły na zasilanie środowisk ekstremistycznych. To niedopuszczalne. Jeśli ktoś chce nazwać to odwołaniem politycznym – proszę bardzo. Dziedzictwo naszej myśli politycznej jest bogate, musimy kultywować pamięć o wszystkich środowiskach — również konserwatystach, socjalistach, piłsudczykach, a nie tak jak było do tej pory.

PiSF i protest środowiska

Odwołany został też Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Minister powiedział, że „lista zarzutów jest poważna”, jednym powodem jest „nierzetelne rozliczenie środków”, m. in. 7 mln zł rozliczone dopiero po kontroli NIK. Zasadnicze znaczenie miał list otwarty środowiska filmowego podpisany przez kilka tysięcy osób, które dotychczasowy sposób zarządzania PISF uznały za „dysfunkcyjny i skandaliczny”. „Decyzja była oczywista” – dodał min. Sienkiewicz.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy wskazali, którzy ministrowie powinni odejść z rządu Donalda Tuska

Do czasu konkursu p.o. dyrektora PiSF będzie Kamila Dorbach, prawniczka.

- Jak tylko można szybko będziemy rozpoczynać konkurs na nowego dyrektora. Środowisko musi być obecne przy transparentnym konkursie – dodał minister.

Minister kultury odwołał też z Instytutu Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego dyrektor Magdalenę Gawin (p.o. będzie Wojciech Kozłowski). Dotychczasowa dyrektorka nie złożyła sprawozdań w ustawowym terminie, brak było nadzoru nad filiami w Szwajcarii i USA.

Minister podjął też decyzję o odwołaniu dyrektor Doroty Janiszewskiej-Jakubiak z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, która zajmuje się dziedzictwem na Wschodzie, na dawnych Kresach. Powodem są nieprawidłowości gospodarki finansowej.

Nowi dyrektorzy wkrótce

Minister Sienkiewicz powiedział, że wszystkie wspomniane instytucje uprawiały partyjne wydawanie pieniędzy, a mogą być czymś więcej – na pewno nie sposobem dzisiejszej opozycji na zabetonowanie państwa.

- Jestem gotowy wraz z prawnikami zmierzyć się na sali sądowej z każdym, kto czuje się odwołaniem pokrzywdzonym i przypominam, że że dyrektor Magdalena Sroka, poprzednia szefowa PiSF, została odwołana przez ministra Piotra Glińskiego w połowie kadencji – dodał minister.

Jestem gotowy wraz z prawnikami zmierzyć się na sali sądowej z każdym, kto czuje się odwołaniem pokrzywdzonym

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz

Minister zapowiedział konkurs w FiNA — Filmoteka Narodowa — Instytut Audiowizualny.

Do 1 maja ma być znane nowe kierownictwo Instytutu Adama Mickiewicza.

Mówiąc, że są „dania i desery”, minister Sienkiewicz zapowiedział decyzję do wakacji dotyczącą Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Pytany, czy podjął decyzję o starcie do europarlamentu, Bartłomiej Sienkiewicz odpowiedział „nie” i dodał, że zależy to „od decyzji trenera i gdzie trener widzi zawodnika”. Wspomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcję rządu i od niej też wiele zależy.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał 11 kwietnia dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego – profesora Jana Żaryna. Zastąpi go profesor Adam Leszczyński.

Instytut Dmowskiego i Paderewskiego

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zeznania dyrektora Funduszu Sprawiedliwości. „Nic się nie działo bez zgody Ziobry”
Polityka
Wybory władz w regionach. Zaskakująca sytuacja na Dolnym Śląsku, Małopolsce i na Mazowszu
Polityka
Przemysław Czarnek wykluczony z posiedzenia komisji. Nazwał jej obrady cyrkiem
Polityka
Marek Kozubal: Mobilizacja, jakby wróg był u naszych bram
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o zwiększeniu liczebności wojska na granicy z Białorusią