Wybory samorządowe. Trzecia Droga: Koalicja 15 października bez nas nie istnieje

Trzecia Droga stabilnie pokazuje, że jest trzecią siłą polityczną w Polsce – zaznaczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia, komentując wynik badania exit poll. - Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi. To potwierdzili po raz kolejny Polacy - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Publikacja: 07.04.2024 21:48

Wybory samorządowe 2024. Liderzy Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier, mini

Wybory samorządowe 2024. Liderzy Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w sztabie wyborczym KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w Warszawie.

Foto: PAP/Paweł Supernak

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Trzecie miejsce w wyborach zajęła Trzecia Droga — 13,5 proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Konfederacja (7,5 proc.), Lewica (6,8 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (2,7 proc.)

Do wyników badania exit poll odnieśli się liderzy Trzeciej Drogi – szef Polski 2050 Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Są wyniki badania exit poll

Wybory samorządowe 2024. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia o wyniku badania exit poll: Historia z 15 października uczy nas, że od tej pory będzie tylko lepiej 

- Historia z 15 października uczy nas, że od tej pory będzie tylko lepiej – powiedział Szymon Hołownia, komentując wynik badania exit poll. - Jestem przekonany i założę się z każdym, że ten wynik po zliczeniu głosów urośnie, a nie spadnie. Bo te wybory są o nazwiskach, a nie o partyjnych brandach. A siłą Trzeciej Drogi zawsze były nazwiska. Te wyniki będą lepsze, bo mamy tysiące kandydatów. Chcę im podziękować z całego serca za pracę jaką wykonali - dodał.  - Nie ma takiej siły, która by mogła nas zatrzymać - zaznaczył Hołownia. 

Jak powiedział Hołownia, „te wybory, to wybory nie rządowe, lecz samorządowe”. - Dlatego mamy wyniki sejmików, ale będziemy czekali na wyniki w radach miast, powiatów – tam, gdzie jesteśmy najbliżej tych, którzy nas wybierają - stwierdził. - Trzecia Droga stabilnie pokazuje, że jest trzecią siłą polityczną w Polsce. Opowiadali, jak to będziemy mieli 8 czy 9 procent, jak polska 2050 to tylko Hołownia. Jak to, co zrobiliśmy 15 października, to dzięki charytatywnym głosom. Dziś pokazaliśmy, jaka jest nasza realna siła. Konsekwentnie idziemy do przodu - dodał. 

Hołownia zwrócił uwagę także na frekwencję dużo niższą niż w wyborach parlamentarnych. - Nie można tej frekwencji i wyników nie traktować jako ostrzeżenia. To ostrzeżenie, które usłyszeliśmy i je z pokorą przyjmujemy. Jeżeli będziecie się kłócić, to ludzie nie będą szli do wyborów, nie będą nam ufali. Mowię tu o całej koalicji 15 października. My będziemy rzecznikami hasła „dość kłótni, do przodu”. Mamy olbrzymią odpowiedzialność na naszych barkach - powiedział lider Polski 2050. 

Wybory samorządowe, wyniki badania exit poll: Władysław Kosiniak-Kamysz: Dziękujemy za silny mandat dla Trzeciej Drogi

Głos zabrał także szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Dziękuję milionom naszych wyborców. Są wierni swojemu wyborowi. Udowodnili niedowiarkom, że naprawdę jest trzecia droga - powiedział. - To ważne, żeby docenić tych, którzy poszli do wyborów. Chciałoby się, żeby było ich więcej. To mówi, ze dużo pracy przed nami - podkreślił. 

- My zachowaliśmy trzecią pozycję. Jestem pewny, że ten wynik może być bardzo imponujący. On mówi, że kolacja 15 nie istnieje bez Trzeciej Drogi. To potwierdzili po raz kolejny Polacy. Nasz wynik wydaje się, że jest decydujący w większości sejmików. Głosy na Trzecia Drogę są glosami decydującymi. Jesteśmy zdeterminowani — dodał.  - Angażujemy się dalej, bo wybory się nie końca. Przed nami 2 tygodnie ciężkiej pracy. Będziemy wspierać naszych kandydatów. Trzeba stanąć na wysokości zadania. Dziękujemy za silny mandat dla Trzeciej Drogi - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Kosiniak-Kamysz pogratulował także Rafałowi Trzaskowskiemu – badanie exit poll wskazuje bowiem, że urzędujący prezydent stolicy uzyskał poparcie 59,8 proc. Oznacza to, że wybory w Warszawie rozstrzygnęły się w I turze. - Chciałbym pogratulować Rafałowi Trzaskowskiemu. Popraliśmy go, to też nasz sukces. Gdyby nie nasze poparcie, nie byłoby pewnie I tury - powiedział. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Kto wygrał w Warszawie? Wyniki badania exit poll

Wybory samorządowe 2024: Pierwsze wybory do samorządów od pięciu i pół roku

Polacy wybierali władze samorządowe po raz pierwszy od 2018 roku — ostatni raz rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie Polacy wybierali 21 października 2018 roku.

Kadencja samorządów, wydłużona przed wyborami z 2018 roku do pięciu lat (z czterech) miała skończyć się jesienią 2023 roku, ale Sejm poprzedniej kadencji wydłużył ją o pół roku, by uniknąć zbiegnięcia się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi z kampanią przed wyborami parlamentarnymi. Stąd kadencja samorządów trwała ostatecznie pięć i pół roku i była najdłuższa w historii III RP.

Głosowanie z 7 kwietnia nie kończy wyborów samorządowych — 21 kwietnia wyborcy pójdą do urn wszędzie tam, gdzie w I turze nie udało się wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Wybory samorządowe 2024. Wyniki badania exit poll

Szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos:

  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 33,7
  • Koalicja Obywatelska (KO) – 31,9 
  • Trzecia Droga – 13,5 proc.
  • Konfederacja – 7,5 proc.
  • Lewica – 6,8 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc.
  • Inne 3,9 proc.

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?