Uspokajające zapewnienia prezydenta nastąpiły dwa tygodnie po masowych protestach, spowodowanych niedoborami żywności.
Od rewolucji Fidela Castro w 1959 r. Kuba zapewnia swoim obywatelom miesięczną porcję podstawowych produktów, takich jak ryż, fasola, cukier, olej kuchenny i kawa. Z biegiem lat dostawy te były ograniczane, ponieważ kryzys gospodarczy doprowadził do niedoborów i spowodował wzrost cen.
Czytaj więcej
Władze Kuby zamierzają wykorzystać szybko rosnącą diasporę, aby nowymi inwestycjami ratowała gospodarkę pogrążającą się od kilku dekad w kryzysie — powiedział Reuterowi dyrektor MSZ z Hawany.
Niedobory w połączeniu z uciążliwymi, trwającymi od 10 do 20 godzin przerwami w dostawie prądu w całym kraju, skłoniły 17 marca kilkuset protestujących do wyjścia na ulice w Santiago de Cuba, od dawna uważanym za bastion wsparcia rządu, a także w pobliskim Bayamo i Matanzas.
Rząd ogłasza optymistyczne perspektywy. Dzięki pomocy Chin
W ostatnich dniach rząd szybko podjął działania, aby złagodzić napięcia, niemal natychmiast zwiększając produkcję energii elektrycznej, w dużej mierze eliminując przerwy w dostawie prądu, które od miesięcy nękają większą część wyspy. Od tego czasu protesty ucichły.