Dlaczego Koła Gospodyń Wiejskich otrzymywały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?

Jacek Ozdoba, polityk Suwerennej Polski, były wiceminister klimatu, na antenie RMF FM mówił dlaczego z Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządzał resort sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, pieniądze trafiały m.in. do Kół Gospodyń Wiejskich.

Publikacja: 28.03.2024 07:36

Zbigniew Ziobro w czasie uroczystościach w Gminie Mniów - Igrzyskach Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu

Zbigniew Ziobro w czasie uroczystościach w Gminie Mniów - Igrzyskach Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kieleckiego

Foto: PAP, Piotr Polak

Funduszu Sprawiedliwości — Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Dysponentem środków z Funduszu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sprawa środków z Funduszu Sprawiedliwości: ABW w domu Zbigniewa Ziobry

W ostatnich dniach funkcjonariusze ABW na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w dwóch domach Zbigniewa Ziobry, a także w domach innych polityków Suwerennej Polski, w związku ze śledztwem jakie toczy się w sprawie nieprawidłowego wydatkowania środków z Funduszu. W sprawie zatrzymano jak dotąd siedem osób.

Jacek Ozdoba, w rozmowie z RMF FM, stwierdził, że działania prokuratury w tej sprawie są „absurdalne”.

- Czy wyobraża pan sobie, że ABW o 6 rano wchodzi np. do Rafała Trzaskowskiego przeszukuje mu mieszkanie i rekwiruje telefon, bo hostel dla społeczności LGBTQ dostał dofinansowanie z miejskiego funduszu? - pytał Ozdoba. Jak dodał Fundusz Sprawiedliwości „działał legalnie”.

Ozdoba oburzał się, że funkcjonariusze ABW weszli do domu Ziobry o 6 rano wyłamując drzwi mimo że Ziobro nie jest podejrzanym w sprawie.  - To nieproporcjonalność, pokaz siły, celowe działanie które pokazuje, iż aparat siły ma być wykorzystany, by stosować represje - stwierdził.

- Winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności — zapowiedział.

Jacek Ozdoba: Koła Gospodyń Wiejskich organizowały spotkania z dzielnicowymi

Zdaniem Ozdoby działania przeciw Ziobrze to „czysta wendetta, zemsta”, a funkcjonariusze ABW, jego zdaniem, szukają u Ziobry „innych dokumentów”.

- To czysta nagonka, wyraz obawy przed ministrem Ziobro — dodał porównując działania zastosowane wobec Ziobry do „walki z kartelami narkotykowymi”.

- To działania nieproporcjonalne, mające charakter nękania — stwierdził dodając, że większość rządząca obawia się powrotu Ziobry do władzy i rozliczenie „nieprawidłowości związanych z TVP, prokuraturą”. 

- Mamy do czynienia z terrorem leworządności. Demokratyczna opozycja ma być zastraszana — kontynuował Ozdoba.

Ozdobę pytano o wątpliwości dotyczące tego, dlaczego środki z Funduszu Sprawiedliwości trafiały m.in. do kościelnej fundacji Profeto ks. Michała O. (został zatrzymany w sprawie) oraz do Kół Gospodyń Wiejskich, które za pieniądze z Funduszu miały m.in. kupować garnki.

- Była możliwość otrzymania wsparcia w zamian za prowadzenie działalności prewencyjnej przeciwdziałania przestępczości — wyjaśnił. Jak mówił organizacje kościelne mogą prowadzić działalność resocjalizacyjną a Koła Gospodyń Wiejskich „organizowały spotkania z dzielnicowymi” których celem była prewencja i zapobieganie przestępczości. W zamian „ministerstwo w drobnych kwotach wspierało ich działalność”.

Funduszu Sprawiedliwości — Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Dysponentem środków z Funduszu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sprawa środków z Funduszu Sprawiedliwości: ABW w domu Zbigniewa Ziobry

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obywatele obcych państw w polskiej policji? Bosak: Protestujemy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sondaż IBRiS: Koalicja Obywatelska już nie prowadzi. Zmiana na pozycji lidera
Polityka
Rząd Donalda Tuska chce zlikwidować CBA. Andrzej Duda krytykuje. „Widocznie mają w tym interes”
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Łukasz Gibała przerwał milczenie po porażce z Aleksandrem Miszalskim w Krakowie