Czy Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich? Grzegorz Schetyna: Zobaczymy

PiS nie jest w stanie postawić diagnozy dlaczego przegrał wybory ostatnie. To dobra wiadomość dla obecnej koalicji - mówił w rozmowie z TVN24 senator KO, Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO.

Publikacja: 05.03.2024 07:53

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Leszek Szymański

Schetyna był pytany o zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który zadeklarował, że — wbrew poprzednim deklaracjom — znów będzie ubiegał się o stanowisko prezesa PiS.

- Patrzę po raz kolejny na takie samo zachowanie, wycofywanie się przez Jarosława Kaczyńskiego ze składanych obietnic. Jak patrzę na to, to jest trochę inny Kaczyński niż ten, który deklarował w 2011 roku, po porażce wyborczej, że poprowadzi PiS, robił konferencję z Leszkiem Millerem, próbował wywrócić stolik, pokazać, że ma polityczną inicjatywę - odparł.

Grzegorz Schetyna o Jarosławie Kaczyńskim: Wygląda na zdenerwowanego, wiek nie pomaga

- Tego Kaczyńskiego tak nie oceniam. Wygląda na osobę zdenerwowaną, że musi odpowiadać dziennikarzom na korytarzu, przepychać się, że nie ma agentów ochrony wokół siebie — dodał.

Czytaj więcej

Kaczyński stanie przed sejmową komisją śledczą. W PiS boją się o formę prezesa

- Na pewno przyzwyczaił się, że jest politykiem szczególnym, że coś takiego jak państwo PiS to coś oczywistego. Wiek też nie pomaga w takich reakcjach — mówił też Schetyna.

- To świadczy tylko o tym, że PiS nie jest w stanie postawić diagnozy dlaczego przegrał wybory ostatnie. To dobra wiadomość dla obecnej koalicji. Uważam, że nikt nie powie prawdy, żeby nie narazić się Kaczyńskiemu. Kaczyński nadal będzie układał listy kandydatów w wyborach samorządowych, w wyborach do PE. On będzie prawdziwym przywódcą PiS-u - podsumował.

Grzegorz Schetyna: Następca Jarosława Kaczyńskiego? Mateusz Morawiecki lub Przemysław Czarnek. Następca Donalda Tuska? Nie ma politycznych powodów

A kto, zdaniem Schetyny, może zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Dla nas zagrożeniem jest przechodzenie przez kampanie wyborcze, tematy, które różnią koalicjantów

Grzegorz Schetyna, senator KO

- Ja widzę starcie dwóch polityków, dwóch opcji wewnątrz PiS-u: (Mateusza) Morawieckiego i (Przemysława) Czarnka — odparł.

- PiS musi zrozumieć, że przegrywa wybory i osiągnąć poziom, na którym wyciągnie właściwe wnioski z sytuacji. Wyciąganie wniosku, że powinien zostać Kaczyński, bo tyle razy poprowadził do zwycięstwa, więc znów musi poprowadzić to jest droga do politycznej zagłady, za co trzymam kciuki — dodał.

Schetynę zapytano następnie kto może zastąpić Donalda Tuska na stanowisku lidera KO, gdyby z jakiegoś powodu Tuska zabrakło.

- Nie ma takich politycznych powodów. Musiałby zostać prezydentem, i tak by wtedy zdominował scenę polityczną - odparł były przewodniczący PO.

A czy Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich?

- Zobaczymy. Nie przesądzam. My powinniśmy dzisiaj utwardzać i koordynować funkcjonowanie koalicji. Ta koalicja jest wyborczą, zwycięstwo z 15 października jest wartością - odparł senator KO.

- Dla nas zagrożeniem jest przechodzenie przez kampanie wyborcze, tematy, które różnią koalicjantów i do których będziemy musieli się odnosić - dodał w kontekście wyborów samorządowych i wyborów do PE.

Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael