Koniec kontroli granicznej na granicy polsko-słowackiej. Decyzja MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński (PO) podjął decyzję o zakończeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy Polski ze Słowacją.

Publikacja: 01.03.2024 14:26

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli na polsko-słowackim przejściu granicznym w Chyżne

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli na polsko-słowackim przejściu granicznym w Chyżnem

Foto: PAP/Grzegorz Momot

MSWiA podało w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym resortu, że kontrole będą trwały do północy 2 marca 2024 r.

Według ministerstwa, decyzja o zakończeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej była spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Czytaj więcej

Znów więcej papierosów od Łukaszenki. Radykalny wzrost przemytu

MSWiA: Koniec kontroli na granic polsko-słowackiej

"W ramach współpracy transgranicznej sytuacja migracyjna będzie na bieżąco monitorowana i w przypadku wzrostu zagrożenia działania kontrolne na granicy mogą zostać wznowione" - czytamy w tekście.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oświadczyło, że Straż Graniczna "nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach".

"Kończymy tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej. Pozostaje monitoring ruchu. Dziękuję Straży Granicznej za profesjonalne działania" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Czytaj więcej

Gruzini popełniają najwięcej przestępstw ze wszystkich obcokrajowców w Polsce

Kontrole na granicy Polski ze Słowacją

Wprowadzenie kontroli na granicy Polski ze Słowacją zapowiedział 25 września 2023 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki (PiS). Na wyborczym wiecu Prawa i Sprawiedliwości w Kraśniku wiceprezes PiS mówił, że władze obroniły granicę z Białorusią przed nielegalną imigracją. - Jeżeli teraz jest mowa o przenikaniu nielegalnych imigrantów, to (...) tzw. szlakiem bałkańskim przez Węgry, przez Słowację przejeżdżają tacy nielegalni imigranci, bo nie ma granicy między Polską a Słowacją. Jest granica Schengen. My jej nie kontrolujemy - zaznaczał.

- Poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych (i administracji Mariuszowi Kamińskiemu - red.), aby tam wprowadzać kontrole tych busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci, żeby nikt nam nie zarzucał również nieszczelności tamtej granicy - oświadczył we wrześniu Morawiecki. - Przecież nie chcemy takich widoków jak na Lempedusie, a Lampedusa grozi całej Polsce. Lampedusa to przyszłość Polski, gdyby rządziła Platforma Obywatelska. Lampedusa i to, co się dzieje na tej wyspie pokazuje, co by się stało, jakby oni wygrali wybory - mówił.

Mariusz Kamiński mówił o wzroście przypadków nielegalnej migracji

Na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi, 12 października 2023 r., ówczesny szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją zostaną przedłużone.

Czytaj więcej

Straż Graniczna pomoże uchodźcom

Mówił, że kontrole pokazały skalę zjawiska nielegalnej migracji. - Dwa tygodnie przed formalnym wdrożeniem tych decyzji rozpoczęliśmy intensywne kontrole, ujawniliśmy ok. 550 nielegalnych imigrantów. To pokazało nam, że sprawa jest poważna, że szlak bałkański, jedno z jego ogniw rzeczywiście funkcjonuje - przekonywał.

- Wprowadziliśmy tymczasową kontrolę na granicach w ciągu ostatnich dni, zatrzymaliśmy 156 nielegalnych migrantów, zawróciliśmy ich na Słowację - dodał informując, że polscy funkcjonariusze skontrolowali ok. 30 tys. pojazdów.

Po tym, jak rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją Mariusz Kamiński na konferencji prasowej tłumaczył, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest wzrost przypadków nielegalnej migracji oraz liczby migrantów na terenie Słowacji. W porównaniu z poprzednim rokiem skala tego zjawiska miała wzrosnąć o tysiąc procent.

MSWiA podało w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym resortu, że kontrole będą trwały do północy 2 marca 2024 r.

Według ministerstwa, decyzja o zakończeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej była spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Złote spadochrony” w Polskiej Fundacji Narodowej. Zarząd z nowymi umowami o pracę
Polityka
Izabela Bodnar: Postawię na dialog
Polityka
Michał Kolanko: Kampania europejska. Kogo tym razem zabiją nadmierne oczekiwania
Polityka
Ministerstwo Finansów wyda majątek na remont fontanny
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka