PiS będzie miało (jednak) kandydata w wyborach w Krakowie

Łukasz Kmita, były wojewoda małopolski, będzie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Krakowa – to już oficjalna informacja. Kandydat PiS ma jednak niewiele czasu na rozkręcenie swojej kampanii wyborczej.

Aktualizacja: 21.02.2024 09:37 Publikacja: 21.02.2024 03:00

Łukasz Kmita

Łukasz Kmita

Foto: PAP/Art Service

„Rzeczpospolita” już w połowie stycznia pisała, że PiS rozważa start Kmity w Krakowie, mieście, gdzie ze względu na rezygnację Jacka Majchrowskiego z ponownego kandydowania kampania prezydencka jest zdecydowanie najbardziej interesująca w kraju.

Kim jest Łukasz Kmita?

Kmita został w wyborach w 2023 roku posłem, dostał się do Sejmu z okręgu wyborczego nr 12 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki). Kandydował z czwartego miejsca, po bardzo intensywnej kampanii wyborczej zagłosowało na niego 26 tys. wyborców. Kmita jest drugim byłym wojewodą (po Tobiaszu Bocheńskim w Warszawie), który kandyduje w tych wyborach. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Tobiasz Bocheński kandydatem PiS na prezydenta Warszawy

I to właśnie kampanijna sprawność ma być zdaniem naszych rozmówców z PiS atutem Kmity w wyścigu w Krakowie. Z naszych informacji wynika, że PiS rozmawiało wcześniej m.in. z wiceprezydentem Andrzejem Kuligiem o poparciu dla jego kandydatury, ale rozmowy ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem. A jeszcze w ubiegłym roku mówiło się o innych kandydatach, w tym o ponownym starcie posłanki Małgorzaty Wassermann.

Decyzja PiS w sprawie Kmity w praktyce ustawia stawkę w kampanii o fotel prezydenta miasta. Kandydują: Łukasz Gibała, kandydat niezależny i lider przedwyborczych sondaży, Aleksander Miszalski, poseł KO, szef lokalnych struktur PO, Andrzej Kulig, wiceprezydent miasta, Rafał Komarewicz, poseł na Sejm, wcześniej samorządowiec z Polski 2050, Konrad Berkowicz, poseł na Sejm z Konfederacji. Startuje też Stanisław Mazur, kandydat niezależny, rektor UEK. Ostateczny termin zgłaszania kandydatur mija w połowie marca. 

Wybory samorządowe 2024. PiS chce utrzymać władzę w sejmiku

Dla PiS wybory w Krakowie liczą się podwójnie. Przede wszystkim uważnie obserwowane będą wynik i kampania Kmity. W 2018 roku w I turze wyborów Małgorzata Wassermann uzyskała 31 proc. głosów. W PiS na powtórzenie takiego wyniku nikt nie liczy. – Jeśli Kmita przekroczy 20 proc. i wejdzie do drugiej tury, to odniesie osobisty sukces – mówi nam jeden z naszych informatorów z krakowskiego PiS.

Jeśli Kmita przekroczy 20 proc. i wejdzie do drugiej tury, to odniesie osobisty sukces

Co więcej, nasi rozmówcy sugerują, że wyścig w Krakowie będzie toczył się też o to, czy Kmita będzie mógł przekonywać, że w drugim największym mieście w Polsce PiS wygrało z Koalicją Obywatelską. – Tak będziemy to opisywać, jeśli Kmita pokona Miszalskiego – podkreśla nasz rozmówca. 

Druga płaszczyzna w Krakowie dla PiS dotyczy sejmiku. Utrzymanie władzy w Małopolsce to jeden ze strategicznych celów partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach 7 kwietnia. A bez mobilizacji wyborców w samym mieście PiS o utrzymaniu sejmiku może w praktyce zapomnieć. Temu będzie służyła też kampania wyborcza Kmity. 

Mało czasu dla kandydatów 

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. Politycy PiS zapowiadają, że Kmita oficjalnie zainauguruje swoją kampanię w przyszłym tygodniu. To oznacza, że będzie miał w praktyce tylko kilka tygodni przed Wielkanocą na rozkręcenie swojej kampanii. W tym roku Wielkanoc przypada tuż przed I turą wyborów.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe. W Krakowie ostra walka w pierwszej turze - Łukasz Gibała tuż przed Małgorzatą Wassermann

Kandydaci, którzy teraz zaczynają swoje kampanie, mają więc około pięciu tygodni na budowanie pozycji i rozpoznawalności. Premiuje to albo urzędujących prezydentów (jak Rafała Trzaskowskiego w Warszawie), albo takich kandydatów jak Łukasz Gibała, który w Krakowie od wielu miesięcy przygotowywał się do wyborów. 

To nie zmienia jednak faktu, że kampania w Krakowie, podobnie jak w Warszawie i we Wrocławiu, będzie jedną z najbardziej uważnie obserwowanych w kraju. A po decyzji o starcie Kmity to Wrocław będzie najważniejszym wyborczo miastem, w którym PiS nie ma jeszcze swojego kandydata na prezydenta. 

„Rzeczpospolita” już w połowie stycznia pisała, że PiS rozważa start Kmity w Krakowie, mieście, gdzie ze względu na rezygnację Jacka Majchrowskiego z ponownego kandydowania kampania prezydencka jest zdecydowanie najbardziej interesująca w kraju.

Kim jest Łukasz Kmita?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wiemy, kogo chce pozwać Marcin Kierwiński za pomówienie o nietrzeźwość
Polityka
Sondaż: Jaka przyszłość czeka koalicję rządową? Dobra wiadomość dla Donalda Tuska
Polityka
Zdzisław Krasnodębski: PiS podczas tworzenia list na wybory do PE popełnił spory błąd
Polityka
Pytania po przemówieniu Marcina Kierwińskiego. Minister odpowiada na zarzuty
Polityka
Dla Konfederacji eurokampania to sprawdzian. Pozornie prostszy niż samorząd
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej