„Rzeczpospolita” już w połowie stycznia pisała, że PiS rozważa start Kmity w Krakowie, mieście, gdzie ze względu na rezygnację Jacka Majchrowskiego z ponownego kandydowania kampania prezydencka jest zdecydowanie najbardziej interesująca w kraju.
Kim jest Łukasz Kmita?
Kmita został w wyborach w 2023 roku posłem, dostał się do Sejmu z okręgu wyborczego nr 12 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki). Kandydował z czwartego miejsca, po bardzo intensywnej kampanii wyborczej zagłosowało na niego 26 tys. wyborców. Kmita jest drugim byłym wojewodą (po Tobiaszu Bocheńskim w Warszawie), który kandyduje w tych wyborach.
Czytaj więcej
Tobiasz Bocheński będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy w kwietniowych...
I to właśnie kampanijna sprawność ma być zdaniem naszych rozmówców z PiS atutem Kmity w wyścigu w Krakowie. Z naszych informacji wynika, że PiS rozmawiało wcześniej m.in. z wiceprezydentem Andrzejem Kuligiem o poparciu dla jego kandydatury, ale rozmowy ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem. A jeszcze w ubiegłym roku mówiło się o innych kandydatach, w tym o ponownym starcie posłanki Małgorzaty Wassermann.
Decyzja PiS w sprawie Kmity w praktyce ustawia stawkę w kampanii o fotel prezydenta miasta. Kandydują: Łukasz Gibała, kandydat niezależny i lider przedwyborczych sondaży, Aleksander Miszalski, poseł KO, szef lokalnych struktur PO, Andrzej Kulig, wiceprezydent miasta, Rafał Komarewicz, poseł na Sejm, wcześniej samorządowiec z Polski 2050, Konrad Berkowicz, poseł na Sejm z Konfederacji. Startuje też Stanisław Mazur, kandydat niezależny, rektor UEK. Ostateczny termin zgłaszania kandydatur mija w połowie marca.