Zachód ostro potępia reżim Putina. Rosyjska gazeta to publikuje

Rosyjska gazeta biznesowa RBK jako jedyna w Rosji opublikowała ostre wypowiedzi najważniejszych zachodnich polityków o śmierci Aleksieja Nawalnego w rosyjskiej kolonii karnej. To dowód, że są jeszcze odważne media także w samej Rosji.

Publikacja: 16.02.2024 19:18

Po  śmierci Nawalnego protesty w całej Europie

Po śmierci Nawalnego protesty w całej Europie

Foto: AFP

RBK napisała w artykule „Co zachodni politycy mówią o śmierci Aleksieja Nawalnego?”

16 lutego Federalna Służba Penitencjarna ogłosiła śmierć Aleksieja Nawalnego. Reakcja zachodnich polityków i rosyjskiego MSZ - w materiale RBK.

Rishi Sunak - premier Wielkiej Brytanii

To straszna wiadomość. Jako najzagorzalszy obrońca demokracji w Rosji Aleksiej Nawalny przez całe życie wykazał się niezwykłą odwagą. Moje myśli są z jego żoną i narodem Rosji, dla którego jest to ogromna tragedia.

Olaf Scholz - kanclerz Niemiec

Nawalny zmarł w rosyjskim więzieniu. To jest coś przerażającego. Spotkaliśmy się w Berlinie, gdy Niemcy próbowali mu pomóc po zatruciu. Wykazał się odwagą, wracając do Moskwy. I za tę odwagę zapłacił teraz, być może, życiem. Teraz wiemy dokładnie, jaki to rodzaj reżimu. Każdy, kto wyraża krytykę i walczy o demokrację, musi obawiać się o swoje bezpieczeństwo i życie. (…) Rosja nie jest już demokracją.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Putin nadal może wszystko. A co może mu zrobić Zachód za śmierć Aleksieja Nawalnego?

Jake Sullivan - doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych

Jeśli (śmierć Nawalnego) się potwierdzi, będzie to straszna tragedia. Biorąc pod uwagę długą historię systematycznych prześladowań przeciwników politycznych, pojawiają się poważne i oczywiste pytania dotyczące tego, co się wydarzyło. Powstrzymam się jednak od dalszych komentarzy, dopóki nie uzyskamy więcej informacji. Aktywnie staramy się uzyskać potwierdzenie, podobnie jak rodzina Nawalnego, o ile wiem. Po tym podejmiemy decyzję o kolejnych krokach.

Jens Stoltenberg - sekretarz generalny NATO

Musimy ustalić wszystkie fakty, a Rosja musi odpowiedzieć na wszystkie poważne pytania dotyczące okoliczności jego śmierci.

Emmanuel Macron - prezydent Francji

W dzisiejszej Rosji wolnomyślnych ludzi wysyła się do Gułagu i skazuje na śmierć. To powoduje złość i oburzenie. Składam hołd pamięci Aleksieja Nawalnego, jego poświęceniu i odwadze. Moje myśli kierują się do jego rodziny, bliskich i narodu rosyjskiego.

Angela Merkel - była kanclerz Niemiec

Wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego wstrząsnęła mną. Stał się ofiarą represyjnego rządu rosyjskiego. To przerażające, że odważny i nieustraszony głos, który stanął w obronie swojego kraju, został uciszony straszliwymi metodami. Moje myśli są z jego żoną, dziećmi, przyjaciółmi i współpracownikami.

Pedro Sanchez - premier Hiszpanii

Jestem zszokowany wiadomością o śmierci w więzieniu Aleksieja Nawalnego, niesprawiedliwie więzionego przez reżim Putina za obronę praw człowieka i demokracji. Składam kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom, a także wszystkim w Rosji, którzy bronią wartości demokratycznych i płacą za to najwyższą cenę

Annalena Bärbock szefowa MZS Niemiec

Jak nikt inny Aleksiej Nawalny był symbolem wolnej i demokratycznej Rosji. Dlatego umarł. Moje myśli są z jego żoną i dziećmi

Charles Michel - przewodniczący Rady Europejskiej

Aleksiej Nawalny walczył o wartości wolności i demokracji. Dla swoich ideałów złożył najwyższą ofiarę. UE obciąża reżim rosyjski pełną odpowiedzialnością za tę tragiczną śmierć.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Aleksiejowi Nawalnemu odebrano życie. Rosji - przyszłość

Josep Borrell - szef unijnej dyplomacji

Jestem zaszokowany doniesieniami mediów o śmierci Aleksieja Nawalnego, niezwykle odważnego człowieka, który poświęcił swoje życie ratowaniu honoru Rosji, dając nadzieję demokratom i społeczeństwu obywatelskiemu.

Mark Rutte - premier Holandii

„Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. To pokazuje bezprecedensowe okrucieństwo rosyjskiego reżimu. Nawalny walczył o wartości demokratyczne i przeciwko korupcji. Za swoją walkę musiał zapłacić własnym życiem, przebywając w najbardziej surowych i nieludzkich warunkach. Życzę dużo siły jego rodzinie, bliskim i wszystkim, którzy z nim walczyli o zmiany w Rosji.

Alexandre De Croes - premier Belgii

Aleksiej Nawalny był obrońcą demokracji i praw człowieka. Jego tragiczna śmierć po raz kolejny podkreśla, dlaczego nadal będziemy wspierać Ukrainę. Rosja nie zwycięży na Ukrainie. Nasze myśli są z rodziną i przyjaciółmi Nawalnego oraz wszystkimi odważnymi rosyjskimi więźniami politycznymi.

Gitanas Nausėda - prezydent Litwy 

Aleksiej Nawalny nie umarł w więzieniu, został zabity brutalnością Kremla i jego chęcią uciszenia opozycji za wszelką cenę. Reżim rosyjski musi ponieść konsekwencje. Trzeba go pociągnąć do odpowiedzialności.

Stephane Sejournet - minister spraw zagranicznych Francji

Aleksiej Nawalny zapłacił życiem za przeciwstawienie się systemowi ucisku. Jego śmierć w kolonii karnej przypomina nam o realiach reżimu Władimira Putina. Francja składa kondolencje jego rodzinie, bliskim i narodowi rosyjskiemu.

Antonio Tajani - minister spraw zagranicznych Włoch

Rząd jest zawsze po stronie tych, którzy walczą o demokrację, wolność myśli i niezbywalne prawa każdego człowieka. Jestem zszokowany śmiercią Aleksieja Nawalnego po wielu latach prześladowań w więzieniu. Składamy kondolencje jego rodzinie i narodowi rosyjskiemu.

Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych Polski

Moje myśli kierują się teraz ku rodzinie Aleksieja Nawalnego, który jest bohaterem i symbolem dla wszystkich rosyjskich demokratów. Został skazany w procesie na podstawie fałszywych zarzutów. (…) Trafił do więzienia, gdzie żył w strasznych warunkach. Za to wszystko odpowiada Władimir Putin.

Czytaj więcej

Przewodniczący rosyjskiej Dumy: Winni śmierci Nawalnego są Waszyngton i Bruksela

Tobias Billström - minister spraw zagranicznych Szwecji

Straszne wieści o Aleksieju Nawalnym. Jeśli potwierdzą się doniesienia o jego śmierci w rosyjskim więzieniu, będzie to kolejna straszliwa zbrodnia reżimu Putina. Bezlitosność wobec Nawalnego po raz kolejny pokazuje, dlaczego należy kontynuować walkę z autorytaryzmem.

Espen Bart Eide - minister spraw zagranicznych Norwegii

„Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci w więzieniu Aleksieja Nawalnego. To rosyjski rząd za to odpowiada.

Na koniec RBK daje też krótko komentarz Kremla: „Oficjalna przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa, komentując wypowiedzi przywódców krajów zachodnich, nazwała je „samoujawnianiem się”:

„Natychmiastowa reakcja przywódców krajów NATO na śmierć Nawalnego w formie bezpośrednich oskarżeń wobec Rosji jest oczywista. Nie ma jeszcze badań kryminalistycznych, ale wnioski Zachodu są już gotowe”.

Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy