Jerzy Haszczyński: Putin nadal może wszystko. A co może mu zrobić Zachód za śmierć Aleksieja Nawalnego?

Wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego, najważniejszego więźnia Kremla, przyszła w czasie konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Kilkanaście lat temu na takiej konferencji Putin mówił, że Rosja robi to, co chce. Zawsze tak robiła.

Publikacja: 16.02.2024 17:18

Co mógłby zrobić Zachód, mając kolejny dowód, że Putin jest zdolny do wszystkiego?

Co mógłby zrobić Zachód, mając kolejny dowód, że Putin jest zdolny do wszystkiego?

Foto: AFP

Głównym tematem monachijskiej konferencji jest Rosja i los przyszłej pomocy Zachodu dla zaatakowanej przez nią Ukrainy. Na tragiczne wieści z łagru z dalekiej rosyjskiej północy VIP-y ze świata dyplomacji i polityki bezpieczeństwa zareagowały ostrymi komentarzami. Padły słowa o tym, że wyłączną odpowiedzialność za śmierć Aleksieja Nawalnego ponosi rosyjski reżim – to w imieniu Unii Europejskiej ogłosił Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Szef łotewskiego MSZ i kandydat na sekretarza generalnego NATO Krišjanis Karinš napisał, że całkowicie obciąża ona sumienie „kryminalnego reżimu Putina”. Podobne słowa padają i będą padać.

Czy przekonamy się, że Władimir Putin przekroczył najczerwieńszą z czerwonych linii?

Pytanie, co z tych wypowiedzi wyniknie. Czy śmierć najważniejszego rosyjskiego opozycjonisty – o której w tej chwili niewiele wiemy, nie mamy nawet jej potwierdzenia od jego nieuwięzionych współpracowników – będzie jakimś przełomem? Co zmieni śmierć człowieka, który zanim trafił do łagru, najlepiej obnażał degenerację i korupcję putinowskich elit? Czy przekonamy się, że Putin przekroczył najczerwieńszą z czerwonych linii?

Co mógłby zatem zrobić Zachód, mając kolejny dowód, że Putin jest zdolny do wszystkiego? Przede wszystkim mógłby pomóc Ukrainie odbić okupowane ziemie

Wątpliwe. Z pełnym szacunkiem dla Aleksieja Nawalnego – jego śmierć nie jest czymś, czego nie można się było spodziewać po rządzących Rosją. Mordowanie przeciwników politycznych to nie jest nic Rosji obcego i ma tam długą tradycję. Tak naprawdę Moskwa dawno już przekroczyła wiele krwistoczerwonych linii, wywołując wielką wojnę, mordując mieszkańców miast, miasteczek i wsi, uprowadzając tysiące ukraińskich dzieci. Zostało jej już chyba tylko rzucenie bomby atomowej na pełne cywilów miasto.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Aleksiejowi Nawalnemu odebrano życie. Rosji - przyszłość

Putin chlubi się tym, że Rosja od wieków prowadziła politykę, jaką chce i nie słucha się nikogo

Co mógłby zatem zrobić Zachód, mając kolejny dowód, że Putin jest zdolny do wszystkiego? Przede wszystkim mógłby pomóc Ukrainie odbić okupowane ziemie, a samemu zacisnąć pętlę sankcji na szyi Moskwy i uzbroić się tak, by Putin czy jego następca nie pomyślał nawet o kolejnych imperialnych podbojach. To jednak również wątpliwe. Zwłaszcza teraz, od razu.

A Putin nadal myśli, że może wszystko. Chlubi się tym, że Rosja od wieków prowadziła politykę zagraniczną, jaką chce i nie słucha się nikogo. – Nie zamierzamy zmieniać tej tradycji – powiedział na konferencji bezpieczeństwa w Monachium w 2007 roku. Niewielu potraktowało to poważnie. Dzisiaj, po kilkunastu latach, jest ich więcej. Ale wciąż za mało.

Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Aborcja od 50 lat dzieli Amerykę na dwa wrogie obozy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Nie każdy nominat Piotra Glińskiego jest zły
Opinie polityczno - społeczne
Michał Kolanko: Koalicja w Sejmie zdała pierwszy tak poważny egzamin
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Opinie polityczno - społeczne
Jan Romanowski: Młodzi w wyborach samorządowych 2024 wystawili rządowi żółtą kartkę